Sabedin

/Sabedin

About Sabedin

This author has not yet filled in any details.
So far Sabedin has created 125 blog entries.
5 11, 2012

Konfindustria: “Të zhgënjyer nga Banka e Shqipërisë për normën 4% të interesit”

By | 2012-11-05T12:03:11+00:00 05/11/2012|Bankat, Ekonomi|

Konfindustria disa ditë më parë kërkoi publikisht nga Banka e Shqipërisë për të vazhduar politikën zbutëse monetare me qëllim tejkalimin e gjendjes së vështirë të mungesës së likuiditetit në ekonomi dhe nxitjes së kreditimit, që tashmë është në nivelet më të ulta historike. Çdo rënie e mëtejshme e konsumit si pasojë e mungesës së likuiditetit do të prekte ndjeshëm para së gjithash industritë prodhuese vendore, duke rrezikuar hyrjen e ekonomisë kombëtare në një cikël të mbyllur negativ me pasoja [...]

26 10, 2012

Berisha: Bankat, masa për të nxitur rritjen ekonomike

By | 2012-10-26T10:32:37+00:00 26/10/2012|Bankat, Ekonomi|

Kryeministri Berisha ka kërkuar sot nga bankat që operojnë në vendin tonë të marrin masa për të nxitur rritjen ekonomike. Duke folur në konferencën e 10-të ndërkombëtare të Bankës së Shqipërisë, kryeministri Berisha theksoi ekonomia shqiptare i përballoi me sukses krizës ekonomike. “I bëj thirrje të gjitha bankave të vendit të bëjnë çdo gjë që të nxisimin rritje ekonomike sepse kjo është Leva e Arkimedit për të përballuar efektet e krizës. Ekonomia jonë është një ekonomi që ka një propocion të s [...]

8 10, 2012

Austriaket marrin kontrollin e naftes

By | 2012-10-08T10:51:52+00:00 08/10/2012|Derivate të naftës, Ekonomi|

Global Fluids International eshte kompania fituese e koncesionit 10 vjeçare. Ky eshte nje konsorcium i cili perbehet edhe nga dy kompani te tjera. Ministria e Financave ka bere publike vetem pak dite me pare fituesin, nje proces ky i cili ka kaluar ne heshtje te plote. Ofertat ne tender ishin paraqitur qe ne daten 14 maj, po ne gare ishte leshuar nje oferte, nga konsorciumi tashme fitues. Sipas te dhenave, ky koncesion u dha pas ofertes prej 4 milion dollare qe ofroi kompania austriake, vlere e [...]

28 09, 2012

Bankat s’ i ulën normat e kredisë, por i shpëtuan krizës financiare

By | 2012-09-28T11:09:30+00:00 28/09/2012|Bankat, Ekonomi|

Prishtinë, 28 shtator – Sektori bankar në Kosovë është në gjendjen më të mirë që ka pasur ndonjëherë. Ky sektor nuk është prekur nga kriza globale financiare. Përkundrazi, sipas guvernatorit të Bankës Qendrore të Kosovës, Gani Gërguri, ky sektor ka ndikuar në zhvillimin ekonomik të vendit dhe në zbutjen e efekteve negative që kërcënojnë çdo ditë ekonominë e vendit nga sektorë të jashtëm. Këto fjalë i tha Gërguri në hapje të “Panairit Financiar 2012”, të organizuar nga Shoqata e Bankave të Kosovë [...]

27 09, 2012

Berisha: TAP, investimi më i madh në rajon

By | 2012-09-27T12:49:18+00:00 27/09/2012|Ekonomi, Shqiperi|

Qeveria miraton projektvendimet për disa projekte ambicioze Kryeministri Sali Berisha flet në mbledhjen e qeverisë për projektet ambicioze, përfshirë këtu gazsjellësin TAP, kaskadën e Devollit, projektligji për telekomunikimet. Të përfshira këto në axhendën e punës se ekzekutivit, kreu i qeverisë dha vlerësimet përkatëse për secilin prej këtyre projekteve. Ndërkohë, përveç parashtrimit të këtyre projekteve, me rëndësi është fakti se ekzekutivi nënshkruan marrëveshjet që bëjnë të mundur nisjen e [...]

27 09, 2012

Ofertë speciale për udhëtime me “CROATIA Airlines”

By | 2012-09-27T12:07:36+00:00 27/09/2012|Ekonomi, Kosove|

Prej të premtes, 28 deri më 30 shtator të këtij viti, biletat e aeroplanit për fluturimet nga Prishtina për në qendrat evropiane me "Croatia Airlines" (përmes Zagrebit) mund të blihen për vetëm 139 euro. "Croatia Airlines", kompania ajrore nacionale kroate dhe anëtare e grupit "Star Alliance", këtë fundjavë inkuadron aksionin e posaçëm me çmime më të volitshme të biletave ndërkombëtare. Prej të premtes, 28 deri më 30 shtator të këtij viti, biletat e aeroplanit për fluturimet nga Prishtina për në [...]

26 09, 2012

Ministri i METE-s, Haxhinasto, viziton dy ndërmarrje në Patos dhe Lushnjë

By | 2012-09-26T11:11:56+00:00 26/09/2012|Ekonomi|

Z/kryeministri dhe ministri i Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës, Edmond Haxhinasto, së bashku me Ambasadorin e Italisë në Tiranë, Massimo Gaiani, zhvilluan dje, një vizitë në dy ndërmarrje në Lushnjë dhe Patos. Haxhinasto dhe Gaiani vizituan kompaninë “Përpunim Mermer-Granit” sh.p.k, që operon në fushën e përpunimit dhe tregtimit të mermerëve dhe graniteve dhe “Picari” sh.p.k, kompani prodhim këpucë, të cilat janë financuar, për një pjesë të investimeve të tyre, nga linja e kredisë prej 25 mi [...]

25 09, 2012

Nafta, rritet me 24% importi në gusht

By | 2012-09-25T12:19:55+00:00 25/09/2012|Derivate të naftës, Ekonomi|

Qarkullimi me automjete në muajt e verës “nën efektin turizëm dhe jo vetëm”, por edhe ardhja e emigrantëve kanë shtuar kërkesën në vend për karburantet. Shifrat e publikuara nga Instituti i Statistikave për muajin gusht e reflektojnë më së miri këtë tendencë, ku vërehet se rritja më e madhe e importit të mallrave të akcizës është te nënproduktet e naftës. Kështu, sipas INSTAT, importi i mallrave të akcizës në muajin e tetë të vitit, u rrit me 24%. Nga totali i mallrave të akcizës të importuara, [...]

25 09, 2012

Saraçini apelon të investohet në zgjidhje efikase energjetike!

By | 2012-09-25T11:42:21+00:00 25/09/2012|Ekonomi|

Ministri i ekonomisë Valon Saraçini morri pjesë dhe u paraqit me fjalim në ceremoninë e ndarjes së mirënjohjeve për kompanitë me projekte më të mira për efikasitet energjetik. Në evenimentin e organizuar nga Banka evropiane për rimëkëmbje dhe zhvillim, ministri Saraçini theksoi se vetë prezantimi dhe ndarja e shpërblimeve dëshmojnë se kompanitë e vendit kanë filluar të investojnë në efikasitet energjetik. ‘Efikasiteti energjetik është prioritet numër një, jo vetëm  i Qeverisë dhe sektorit publik [...]

24 09, 2012

Benzina më e lirë për 3.5 denarë

By | 2012-09-24T13:51:54+00:00 24/09/2012|Derivate të naftës, Ekonomi|

Komisioni rregullator për energjetikë vendosi që prej sonte në mesnatë çmimi me pakicë i EUROSUPER BS-95 dhe EUROSUPER BS – 98 të zvogëlohen për 3.50 denarë Komisioni rregullator për energjetikë vendosi që prej sonte në mesnatë çmimi me pakicë i EUROSUPER BS-95 dhe EUROSUPER BS – 98 të zvogëlohen për 3.50 denarë për një litër. Kështu çmimi i EUROSUPER BS-95 arrin 83 denarë, ndërsa i EUROSUPER BS-98 arrin 85 denarë për një litër. Çmimet me pakicë të EURODIZEL (D-E V) dhe Vajit Ekstra të Lehtë për [...]