Automjete

/Automjete
10 05, 2012

Toyota dyfishon fitimet

By | 2012-05-10T13:05:08+00:00 10/05/2012|Automjete|

Si shenjë e rimëkëmbjes, kompania e automjeteve “Toyota” ka njoftuar se fitimet e saj në neto pritet të dysfishohen në vitin e ardhshëm, në rreth 10 miliardë dollarë. Prodhuesi i makinave me seli në Japoni, tha të mërkurën se fitimet gjatë tremujorit janar-mars janë katërfishuar, për 1.5 miliardë dollarë, krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar. “Toyota” thotë se fitimet e pritet të rriten për shkak të rritjes së kërkesës botërore për automjete të vogla me çmim të ulët dhe që janë të [...]

19 04, 2012

Audi do të Bleje Firmen Prodhuese të Motocikletave, Ducatin

By | 2012-04-19T13:25:14+00:00 19/04/2012|Automjete|

Prodhuesi gjerman i makinave Audi  ka zbuluar se eshte duke blere kompanine prodhuese te motocikletave Ducati nga Investindustrial. Audi, ne pronesi te Volswagen , nuk do te zbuloje cmimin, por raportet e fundit i kane sugjeruar prodhuesit te motocikletave italiane se mund te kete vleren sa 686 milione pound. “ Ducati njihet ne mbare boten si nje marke premium e prodhimit te motocikletave dhe ka nje tradite te gjate per ndertimin e motocikletave sportive”,- tha shefi ekzekutiv i Audit, Rupert St [...]