Ekonomi

/Ekonomi
2 01, 2014

Ekonomia në një vit: Rriten eksportet, t’kurret kredia, kërcënon defiçiti buxhetor

By | 2014-01-02T11:38:00+00:00 02/01/2014|Ekonomi|

Tirana: Viti që sapo kemi lënë pas, ka qenë më i vështiri, ndoshta që nga 1997, kohë kur ekonomia shqiptare vuajti pasojat e krizës së piramidave. Rritja ekonomike e pritshme, sipas burimeve zyrtare do të jetë rreth 1.2%, më e ulëta e dekadës së fundit. Në fakt, ritmet e rritjes së ekonomisë janë zvogëluar ndjeshëm që nga 2008 (që shënoi një zgjerim prej rreth 8%), teksa vendi filloi të prekej gradualisht nga kriza financiare që nisi në Amerikë e pastaj u kthye në një krizë globale. Më pas, me k [...]

21 05, 2013

Tiranë-Amsterdam, fluturime direkte gjatë gjithë verës

By | 2013-05-21T12:53:56+00:00 21/05/2013|Ekonomi, Shqiperi|

Të gjithë ata që duan të vizitojnë Amsterdamin, do të mund ta bëjnë këtë përmes fluturimeve direkte që mundëson linja ajrore holandeze “ArkeFly”, pjesë e TUI Group. Por, njëkohësisht kjo linjë e re shton mundësinë e më shumë turistëve, që duan të zbulojnë vendin tonë. Kompania ajrore holandeze do të operojë me këtë fluturim gjatë verës, një herë në javë. “ArkeFly” do të përdorë avionin “Boeing 737” për këtë fluturim dhe sipas TIA pritet të ofrojë kontribut të konsiderueshëm për turizmin në Shqip [...]

15 01, 2013

IFC: Deri më 2020, edhe 600 milionë vende pune

By | 2013-01-15T12:30:47+00:00 15/01/2013|Ekonomi|

Punësimi në vendet në zhvillim mund të përshpejtohet nëse kreatorët e politikave dhe institucionet zhvillimore si qëllim prioritar e vendosin heqjen e pengesave kyçe me të cilat ballafaqohet sektori privat, tregoi studimi i ri i Korporatës Ndërkombëtare Financiare (IFC), anëtare e Grupacionit të Bankës Botërore. Sipas studimit "Vlerësimi i kontributit të sektorit privat drejt krijimit të vendeve të reja të punës", klima e keqe për investim, infrastruktura jopërkatëse, qasja e kufizuar deri te fi [...]

19 12, 2012

Themelohet Dhoma Ekonomike e Gruas “G7”

By | 2012-12-19T13:07:22+00:00 19/12/2012|Ekonomi|

Prishtinë, 19 dhjetor  - Në Prishtinë është themeluar Dhoma Ekonomike e Gruas në Kosovë G7, e cila synon fuqizimin e rolit të gruas në gjithë vendin dhe zhvillimin ekonomik të vendit. Zyrtaret e larta të shtetit kanë kërkuar që të drejtat e grave të mos cenohen, përkundrazi të ketë fuqizim të rolit të tyre në shoqëri. Në një ceremoni të mbajtur të martën në mbrëmje është themeluar kjo Dhomë e cila ka emërtimin G7 që do të thotë përbëhet nga shtatë gra të suksesshme në biznes dhe në sektorët e tj [...]

18 12, 2012

Investitorët e huaj po e braktisin Ballkanin

By | 2012-12-18T12:57:59+00:00 18/12/2012|Ekonomi|

Në 9 muajt e parë mesatarja e investimeve të huaja në rajonin e Ballkanit Perëndimor ishte 285 dollarë për kokë banori, thuhet në raportin më të ri të Bankës Botërore. Sipas këtij treguesi, investimet e huaja direkte për kokë banori në Serbi arritën 341 dollarë, 284 dollarë në Kosovë, 232 në Shqipëri, 199 dollarë në Maqedoni dhe vetëm 77 dollarë në Bosnjë dhe Hercegovinë, transmeton INA. Kriza ekonomike dhe paqëndrueshmëria e vazhdueshme politike janë arsyet që investitorët e huaj po ikin nga Ba [...]

28 11, 2012

OEK kërkon më shumë bashkëpunim ekonomik mes Shqipërsë dhe Kosovës

By | 2012-11-28T11:42:57+00:00 28/11/2012|Ekonomi|

Kryetari Odë Ekonomike të Kosovës Safet Gërxhaliu në një konferencë për media, kërkoi që në të ardhmen të ketë më shumë bashkëpunim ekonomik mes Shqipërsë dhe Kosovës Gërxhaliu ka përmendur edhe çështjet, që sipas tyre, duhet të jenë prioritet në definimin e marrëdhënieve më të avancuara ekonomik mes Shqipërisë dhe Kosovës. “Definimi i tregut të përbashkët, krijimin kornizës ligjore në Prishtinë dhe Tiranë për nxitjen e proceseve integruese, rregullimi i sistemit të qarkullimit të mallrave në me [...]

16 11, 2012

Kosova në listë të vendeve më të përshtatshme për biznes

By | 2012-11-16T12:52:13+00:00 16/11/2012|Ekonomi, Kosove|

Nju Jork, 16 nëntor  – Revista amerikane e biznesit Forbes  ka publikuar listën prej 141 vendeve më të përshtatshme për biznes, në të cilën Kosova nuk figuron fare, kurse Shqipëria gjendet në vendin 74. Në vendin e parë është Zelanda a Re për të bërë biznes, duke avancuar nga vendi i ditë vitin e kaluar , falë klimës trasparente dhe stabile të biznesit dhe që nxit ndëmarrësinë. Në vendin e dytë është Danimarka, pasojnë: Hong Kongu, Singapori, Kanadaja, Suedia, Norvegjia. Finlanda dhe Britania e [...]

7 11, 2012

TAP, lobim me ambasadorët për projektin

By | 2012-11-07T12:59:56+00:00 07/11/2012|Ekonomi|

Një mëngjes jashtë kornizave të punës, por që në vetvete ka lobimin ishte ai i ditës së djeshme, i zhvilluar nga përfaqësues të projektit të gazsjellësit “TAP” me disa prej ambasadorëve të huaj të akredituar në vendin tonë. I pranishëm në këtë tryezë ishte edhe ambasadori amerikan, Aleksandër Arvizu. TAP ka intensifikuar takimet dhe vëmendjen rreth aktorëve të rëndësishëm, pasi edhe dita e përzgjedhjes së projektit që do të transmetojë gazin azer nga fushat e Shah Deniz po afrohet gjithmonë e më [...]

5 11, 2012

Konfindustria: “Të zhgënjyer nga Banka e Shqipërisë për normën 4% të interesit”

By | 2012-11-05T12:03:11+00:00 05/11/2012|Bankat, Ekonomi|

Konfindustria disa ditë më parë kërkoi publikisht nga Banka e Shqipërisë për të vazhduar politikën zbutëse monetare me qëllim tejkalimin e gjendjes së vështirë të mungesës së likuiditetit në ekonomi dhe nxitjes së kreditimit, që tashmë është në nivelet më të ulta historike. Çdo rënie e mëtejshme e konsumit si pasojë e mungesës së likuiditetit do të prekte ndjeshëm para së gjithash industritë prodhuese vendore, duke rrezikuar hyrjen e ekonomisë kombëtare në një cikël të mbyllur negativ me pasoja [...]

26 10, 2012

Berisha: Bankat, masa për të nxitur rritjen ekonomike

By | 2012-10-26T10:32:37+00:00 26/10/2012|Bankat, Ekonomi|

Kryeministri Berisha ka kërkuar sot nga bankat që operojnë në vendin tonë të marrin masa për të nxitur rritjen ekonomike. Duke folur në konferencën e 10-të ndërkombëtare të Bankës së Shqipërisë, kryeministri Berisha theksoi ekonomia shqiptare i përballoi me sukses krizës ekonomike. “I bëj thirrje të gjitha bankave të vendit të bëjnë çdo gjë që të nxisimin rritje ekonomike sepse kjo është Leva e Arkimedit për të përballuar efektet e krizës. Ekonomia jonë është një ekonomi që ka një propocion të s [...]