Kosove

/Kosove
16 11, 2012

Kosova në listë të vendeve më të përshtatshme për biznes

By | 2012-11-16T12:52:13+00:00 16/11/2012|Ekonomi, Kosove|

Nju Jork, 16 nëntor  – Revista amerikane e biznesit Forbes  ka publikuar listën prej 141 vendeve më të përshtatshme për biznes, në të cilën Kosova nuk figuron fare, kurse Shqipëria gjendet në vendin 74. Në vendin e parë është Zelanda a Re për të bërë biznes, duke avancuar nga vendi i ditë vitin e kaluar , falë klimës trasparente dhe stabile të biznesit dhe që nxit ndëmarrësinë. Në vendin e dytë është Danimarka, pasojnë: Hong Kongu, Singapori, Kanadaja, Suedia, Norvegjia. Finlanda dhe Britania e [...]

27 09, 2012

Ofertë speciale për udhëtime me “CROATIA Airlines”

By | 2012-09-27T12:07:36+00:00 27/09/2012|Ekonomi, Kosove|

Prej të premtes, 28 deri më 30 shtator të këtij viti, biletat e aeroplanit për fluturimet nga Prishtina për në qendrat evropiane me "Croatia Airlines" (përmes Zagrebit) mund të blihen për vetëm 139 euro. "Croatia Airlines", kompania ajrore nacionale kroate dhe anëtare e grupit "Star Alliance", këtë fundjavë inkuadron aksionin e posaçëm me çmime më të volitshme të biletave ndërkombëtare. Prej të premtes, 28 deri më 30 shtator të këtij viti, biletat e aeroplanit për fluturimet nga Prishtina për në [...]

15 08, 2012

Asociacion për promovimin e turizmit dhe imazhit pozitiv të Kosovës

By | 2012-08-15T14:44:06+00:00 15/08/2012|Ekonomi, Kosove|

Prizren, 15 gusht – Autoritetet komunale të rajonit të Prizrenit dhe ata të Zyrës së BE-së në Kosovë, të martën, kanë përuruar Asociacionin Turistik të rajonit jugor të Kosovës, i cili pritet që të koordinojë angazhimet e institucioneve lokale dhe të ndërmarrjeve private në promovimin e turizmit, sikurse edhe përmirësimin e qasjes në objektet kulturore-fetare. Në saje të inaugurimit të Zyrës së Asociacionit, ata kanë vlerësuar se aktivitetet turistike do të përqendrohen në një pikë, me qëllim të [...]

1 08, 2012

Kosovë, importi, reduktohet me 35 për qind taksa e çimentos

By | 2012-08-01T12:16:28+00:00 01/08/2012|Ekonomi, Kosove|

Prej sot hiqet taksa prej 35 për qind në import të çimentos. Zyrtarët e Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë thonë se vendimi ka filluar të zbatohet dhe për këtë i kanë njoftuar edhe doganat dhe institucionet tjera. Por ende nuk ka të dhëna zyrtare rreth efekteve të vendimit për masat e përkohshme mbrojtëse, që ishte në fuqi rreth 50 ditë. Zyrtarë të Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë thonë se prej sot ka filluar të zbatohet vendimi për heqjen e taksave prej 35 për qind ndaj importit të çime [...]

26 07, 2012

Pas protestave Mimoza hoqi taksën doganore për çimenton

By | 2012-07-26T12:35:25+00:00 26/07/2012|Ekonomi, Kosove|

Prishtinë, 26 korrik - Ministria e Tregtisë dhe Industrisë përmes një komunikate  për opinionin bëri të ditur se nga 1 gushti shfuqizohet vendimi për aplikimin e tarifës doganore për importin e çimentos. Në komunikatë të MTI-së theksohet se  pas analizave të kryera nga Departamenti i Tregtisë, ministrja e Tregtisë dhe Insustrisë, znj. Mimoza Kusari-Lila ka nënshkruar vendimin për përfundimin e masave mbrojtëse në import të  çimentos. Vendimi  hyn në fuqi më datën 1 gusht dhe largon plotësisht ta [...]

28 06, 2012

Pas Incidenteve Kosova ka Mbyllur Kufirin me Serbinë

By | 2012-06-28T13:04:35+00:00 28/06/2012|Kosove|

Prishtinë, 28 qershor – (E plotësuar) Ministri i Brendshëm i Kosovës, Bajram Rexhepi bëri të ditur se pas incidenteve të mëngjesit në pikëkalimin me Serbinë, në Merdar, Kosova ka mbyllur përkohësisht kufirin. Ai para ligjvënësve raportoi për zhvillimet – incidentet, që kanë ndodhur sot në Mitrovicë e në Merdar, si pasojë e sjelljeve huligane të grupeve e individëve ekstremistë serbë. Në mbledhjen e Kuvendit ai tha se në këto incidente janë lënduar 32 policë, por asnjë me armë zjarri dhe asnjë rë [...]

25 06, 2012

Hoxhaj vizitë në Maqedoni

By | 2012-06-25T13:14:55+00:00 25/06/2012|Kosove, Maqedoni|

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj sot po qëndron për vizitë zyrtare në Maqedoni. Ministri Hoxhaj do të takohet me presidentin e Maqedonisë, Gjorgje Ivanov dhe homologun e tij, ministrin e jashtëm, Nikolla Popovski. Në këto takime do të shkëmbehen mendime dhe iniciativa për shumë çështje dypalëshe në interes të të dyja vendeve, theksohet në komunikatën e MPJ-së në Shkup. Gjithashtu në agjendën e  këtyre takimeve do të jenë nismat e reja dhe vlerësimi i zhvillimeve në rajon. Një theks i v [...]

18 06, 2012

Kriza i Shtyn Duhanxhinjtë të Pinë Cigare më të Lira

By | 2012-06-18T12:34:31+00:00 18/06/2012|Industria e duhanit, Kosove|

Rovinj, Kroaci, 18 qershor – Kriza ekonomike që ka përfshirë globin po ndikon dukshëm edhe tek duhanxhinjtë. Një e treta e duhanxhinjve tani pinë duhan të lirë. Kjo është vërejtur edhe në Kosovë, ku rreth 35 për qind e duhanxhinjve pinë cigare të lira. Kriza nuk ka ndikuar te zvogëlimi i konsumit të duhanit. Sipas të dhënave zyrtare, duhanpirja përkundrazi është rritur. Duhanpirësit e prekur nga kriza kanë filluar të kalojnë nga duhani i fabrikuar si cigare, në konsumimin e duhanit të pështjellu [...]

7 06, 2012

Lënda e Parë Lirohet Nga Taksat Doganore

By | 2012-06-07T11:37:49+00:00 07/06/2012|Ekonomi, Kosove|

Prishtinë, 7 qershor - Bizneset prodhuese nuk do të kenë nevojë të paguajnë taksën doganore për lëndët e para që nuk gjenden në vend si dhe të ambalazhit, duke filluar nga muaji korrik. Kjo pako fiskale ishte premtuar se do të niste të zbatohej duke filluar nga janari i vitit 2012, e pastaj ishte thënë se do të fillojë zbatimi nga muaji mars. Shtyrja thuhet se ka ndodhur për shkak të diskutimeve me Fondin Monetar Ndërkombëtar, shkruan “Koha Ditore”. Tash premtimi ka ardhur nga ministrja e Tregti [...]

6 06, 2012

Edhe Tri Ditë Afat Për “UNMIK/Kosovo”

By | 2012-06-06T14:32:50+00:00 06/06/2012|Ekonomi, Kosove|

Zyrtarë të Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë, deri më tash nuk kanë ndëshkuar asnjë kompani importuese apo pronar dyqanesh për prezencën e produkteve në tregun e brendshëm me mbishkrimin UNMIK/Kosovo. Sipas zyrtarëve të kësaj ministrie, që nga dita e hënë po kontrollojnë tregun kosovar se a kanë arritur kompanitë importuese të përmirësojnë etiketat dhe deklarimin e mallit nga UNMIK/Kosovo në “ Importues për Kosovë” Sipas ligjeve në fuqi, etiketa dhe deklarimi i mallit duhet të përmbajë emrin [...]