Shqiperi

/Shqiperi
21 05, 2013

Tiranë-Amsterdam, fluturime direkte gjatë gjithë verës

By | 2013-05-21T12:53:56+00:00 21/05/2013|Ekonomi, Shqiperi|

Të gjithë ata që duan të vizitojnë Amsterdamin, do të mund ta bëjnë këtë përmes fluturimeve direkte që mundëson linja ajrore holandeze “ArkeFly”, pjesë e TUI Group. Por, njëkohësisht kjo linjë e re shton mundësinë e më shumë turistëve, që duan të zbulojnë vendin tonë. Kompania ajrore holandeze do të operojë me këtë fluturim gjatë verës, një herë në javë. “ArkeFly” do të përdorë avionin “Boeing 737” për këtë fluturim dhe sipas TIA pritet të ofrojë kontribut të konsiderueshëm për turizmin në Shqip [...]

27 09, 2012

Berisha: TAP, investimi më i madh në rajon

By | 2012-09-27T12:49:18+00:00 27/09/2012|Ekonomi, Shqiperi|

Qeveria miraton projektvendimet për disa projekte ambicioze Kryeministri Sali Berisha flet në mbledhjen e qeverisë për projektet ambicioze, përfshirë këtu gazsjellësin TAP, kaskadën e Devollit, projektligji për telekomunikimet. Të përfshira këto në axhendën e punës se ekzekutivit, kreu i qeverisë dha vlerësimet përkatëse për secilin prej këtyre projekteve. Ndërkohë, përveç parashtrimit të këtyre projekteve, me rëndësi është fakti se ekzekutivi nënshkruan marrëveshjet që bëjnë të mundur nisjen e [...]

24 08, 2012

Dy licencat për 3G, AKEP: Tenderi hapet më 10 tetor

By | 2012-08-24T12:34:35+00:00 24/08/2012|Shqiperi, Tekomunikacion|

Gara e habitshme me dy oferta për dy kompani. Çmimi, 4 milionë euro. Tenderi për dhënien njëherazi të dy licencave 3G për kompanitë celulare do të bëhet më 10 tetor. AKEP njoftoi dje se ofertat duhet të dorëzohen brenda orës 10 të mëngjesit në këtë datë. Ndryshe nga herët e tjera, kur në tender ofrohej vetëm një licencë, këtë herë Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare ka vendosur që të jepen dy licenca në një tender. Nga ana tjetër, AKEP ka vendosur një çmim dysheme prej 4 milionë eu [...]

21 08, 2012

Nurja: Gati regjistrimi i INSTAT për fermat

By | 2012-08-21T12:18:36+00:00 21/08/2012|Ekonomi, Shqiperi|

Drejtoresha e përgjithshme e INSTAT Ines Nurja nga Gjirokastra ka bërë me dije se regjistrimi i përgjithshëm i njësive ekonomike bujqësore apo fermave prodhuese do të japë një përfitim të rëndësishëm jo vetëm statistikor por të dhenat do të mundësojne planifikim më të mirë në fushën e bujqësisë dhe blektorisë. Në takimin e radhës të zhvilluar në sallën e konferencave në godinën e Këshillit të Qarkut së Gjirokastrës me kryetarët e komunave të këtij qarku, evidente kanë qënë ankesat dhe sygjerimet [...]

10 08, 2012

Çmimet e lira e bëjnë Shqipërinë atraktive për pushime

By | 2012-08-10T13:43:27+00:00 10/08/2012|Ekonomi, Shqiperi|

Prishtinë, 10 gusht – Shqipëria mbetet destinacioni më i preferuar i kosovarëve për t’i kaluar pushimet verore, kryesisht për shkak të çmimeve më të lira krahasuar me vendet e tjera, shkruan ‘Koha Ditore’. Mali i Zi ka nisur të humbë një numër të pushueseve nga Kosova, për shkak të çmimeve më të larta. Por, edhe numri i pushuesve në Turqi ka qenë më i lartë se viteve të kaluara. Agjencitë turistike thonë se Shqipëria po shndërrohet në një vend ku shumica e turistëve shkojnë për vikend, kryesisht [...]

27 07, 2012

Themelohet Komiteti Kombetar i ICC Albania

By | 2012-07-27T10:56:14+00:00 27/07/2012|Ekonomi, Shqiperi|

TIRANE - Komiteti Kombetar i ICC (International Chamber of Commerce, Dhoma Nderkombetare e Tregtise) ne Shqiperi u themelua zyrtarisht sot me emrin ICC Albania. Fillimisht njohja zyrtare per themelimin e ICC Albania u miratua nga Keshilli Boteror i ICC (organi me i larte drejtues i ICC) ne Paris me 29 Qershor 2012. Ne takimin e Komitetit Kombetar te ICC Albania  qe u mbajt ne Tirane, te gjithe anetaret themelues rane dakord per themelimin si dhe zgjedhjen e Z. Seyhan Pencabligil, aktualisht ne p [...]

26 06, 2012

IINSTAT: Eksportet, rrije me 7.5 përqind gjatë muajit maj

By | 2012-06-26T10:47:34+00:00 26/06/2012|Ekonomi, Shqiperi|

Muaji maj ka sjellë përmirësim të mëtejshëm të eksporteve shqiptare. Sipas informacionit të publikuar, si nga Instituti i Statistikave, në muajin maj u eksportuan 19,3 miliardë lekë mallra, me rritje 7.5 për qind, në krahasim me prill 2012 dhe rritje me 19.9 për qind, në krahasim me majin e vitit 2011. Ky përmirësim bëri që për herë të parë gjatë këtij viti, të dhënat progresive të eksporteve të rezultojnë me rritje vjetore. Për pesë muajt e parë të vitit, nga Shqipëria u eksportuan 82.7 miliard [...]

19 06, 2012

Tarifa për cimenton, Uldedaj: Pala kosovare na premtoi zgjidhje

By | 2012-06-19T12:46:11+00:00 19/06/2012|Ekonomi, Shqiperi|

Anëtarët e Komisionit të Ekonomisë pas takimit me homologët kosovarë u shprehën se vendimi Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë, së Kosovës për të vendosur një tarifë prej 35% për çimenton që importohet nga jashtë kufijve, dëmton biznesin shqiptar. Deputeti shqiptar Gjok Uldedaj në një prononcim për mediat pas takimit të zhvilluar tha se diskutuam për gjetjen e një zgjidhjeje sa i takon tarifës doganore për importin e çimentos. "Homologët tanë kosovarë ranë dakord të rishikonin çështjen. Ata pr [...]

29 05, 2012

Produktet “Made in Albania”, Rritet Prezenca E Tyre Në Tregjet Ndërkombëtare

By | 2012-05-29T13:22:22+00:00 29/05/2012|Ekonomi, Shqiperi|

Është rritur ndjeshëm prania e produkteve "Made in Albania" në tregjet ndërkombëtare. Mineralet, energjia, karburantet dhe produktet bujqësore zënë pjesën kryesore të eksporteve për vitin 2012. Lidhur me këtë fakt, vetë zëvendës ministri i Financave, Alfred Rrushaj, vlerëson rriijen e eksporteve dhe gamën e produkteve, që vendi ynë shet në tregjet e huaja. "Çdo lloj eksporti është pozitiv dhe është i mirë për ekonominë e një vendi. Eksporti i energjisë, gjithashtu, është pozitiv, jo vetëm për sh [...]

22 05, 2012

Ekspedita e vdekjes: Autobusi në greminë, shuhen 11 studente, 26 të plagosura

By | 2012-05-22T11:09:08+00:00 22/05/2012|Shqiperi|

Orë pas ore ngjarja e katërt më e rëndë aksidentale që nga 1989. Emrat e studenteve. Vdes edhe shoferi i autobusit dhe i fejuari i njërës prej të shpëtuarave. Mjeti po zbriste në dishezë në Qafën e Vishës. Hetim për kushtet e mjetit dhe infarkt shoferit. Ndërpritet tragjikisht ekspedita e studentEve të vitit të tretë të degës së Gjuhë-Letërsisë në Elbasan. Udhëtimi që do të mbyllej në qytetin e Sarandës u kthye në një aksident fatal, në afërsi të Himarës, duke iu marrë jetën 13 personave dhe la [...]