PressClipping

/PressClipping

About PressClipping

This author has not yet filled in any details.
So far PressClipping has created 744 blog entries.
25 12, 2017

Еден тон, за насмевки милион

By | 2017-12-25T10:34:14+00:00 25/12/2017|Македонија|

Од недела, 24 декември, Македонската Филхармонија, како општествено одговорна институција, со поддршка на МРДНИ СО ПРСТ започнува серија мали новогодишни концерти под името „Еден тон, за насмевки милион“ во неколку домови за стари лица и домови за деца без родители, со цел музиката дополнително да придонесе за новогодишниот дух и расположение во овие домови.           „Еден тон, за насмевки милион“ е прва активност од овој тип на Македонската Филхармонија, која ќе им овозможи на жителите на спом [...]

25 12, 2017

Новогодишни пакетчиња од срце

By | 2017-12-25T10:28:56+00:00 25/12/2017|Македонија|

Од недела, 24 декември до вторник 26 декември, купувачите во најголемите маркети на Тинекс и Веро ќе можат да донираат подароци за новогодишни пакетчиња и да се вклучат во големата акција на Здружението „Љубезност“ со поддршка на Мрдни со прст, чија цел е повеќе од 2.000 „Новогодишни пакетчиња од срце“ да стигнат до децата од социјално загрозени семејства.  Купувачите во Веро Тафталиџе,  Веро Џамбо, Тинекс Раде Кончар или Тинекс Ѓорче Петров, во недела, понеделник или вторник (24, 25 или 26 деке [...]

27 06, 2017

„Иван се враќа дома“ ќе донесе три грандиозни театарски спектакли

By | 2017-06-27T22:11:34+00:00 27/06/2017|Култура|

Проектот „Иван се враќа дома“ е прв домашен фестивал на претстави од македонскиот театарски режисер Иван Поповски, кој повеќе од 25 години живее и работи во руската престолнина Москва. Од 16 до 23 септември македонската публика за првпат ќе може да ги види неговите руски претстави „Алиса зад огледалото“ (возраст 7+), „Отровната туника“ (возраст 16+) и „Сон на летната ноќ“ (возраст 12+). Претставите што ќе бидат прикажани на фестивалот се со голем формат, со високобуџетни продукции, во кои учеств [...]

20 04, 2017

Нова иновативна терапија за хематолошки малигни болести достапна во Македонија

By | 2017-05-17T12:34:59+00:00 20/04/2017|Здравство|

Нова надеж за болните од хематолошки малигни болести во Р. Македонија е пристапот до новиот таргетиран лек GAZYVA® (obitunuzumab), за лекување на најчестиот вид хематолошки малигни болести, хронична лимфоцитна леукемија и релапс/рефракторен не-Хочкинов лимфом. Gazyva (obitunuzumab)  e лек на фармацевтската компанија „Рош“, кој овозможува продолжено вкупно преживување и подобрен квалитет на животот на пациентите со овој тип хематолошки малигни болести. На 19 април, во склоп на Вториот конгрес на [...]

30 03, 2017

Стартап работилница со John Biggs од TechCrunch, во склоп на Codefest во Охрид

By | 2017-05-17T12:35:03+00:00 30/03/2017|Економија|

Ексклузивна работилница за стартап основачи со Џон Бигс, уредник на TechCrunch во САД. Оваа работилница е наменета САМО за основачи на стартапи и има за цел преку практични совети и техники да им помогне на истите, за тоа како да го добијат вниманието на интернационалните медиуми, како стартап кој доаѓа од мал пазар / мала земја. Џон ќе сподели совети, примери и идеи од своето долгогодишно искуство  за работи што можете да ги направите за да се подобрат вашите шанси да го добиете вниманието од г [...]

9 01, 2017

Сите трикови на најдобриот Growth Hacking инструктор од Европа – Brainster работилница

By | 2017-05-17T12:35:38+00:00 09/01/2017|Маркетинг|

Сакате да дознаете што е growth hacking? Дали е алтернатива за маркетинг? Дали е само за оптимизација на девизен курс? Што е со API-јата? Дали е легален? Дали е само за кодери? Дали е техника или состојба на умот? Како ексклузивен инструктор од странство за Brainster кој е еден од најбрзо растечките Македонски стартапи, го имаме Howard Kingston еден од најдобрите growth hacker-и од Европа , кој со неговото долгогодишно искуство ќе ви пренесе реални и практични техники преку “Вовед во Growth Hack [...]

2 11, 2016

Во Кино Култура ќе се одржи премиерата на краткометражниот филм “Благословена”

By | 2016-11-02T15:20:12+00:00 02/11/2016|Култура|

Ве информираме дека во петок, 4 Ноември во 21 часот, во просториите на Кино Култура ќе се одржи премиерата на краткометражниот филм “Благословена”, на режисерката Милиана Ленак. Филмот е чешко-македонска ко-продукција, а како продуценти се јавуваат  филмската академија ФАМУ од Прага, и Квазар Филм од Скопје. Филмот е сниман во Прага, на чешки јазик и во него настапуваат реномираните актери Јана Козубкова, Јакуб Готвалд, Хонза Хајек, Даниела Залешкова и Даниела Ворачкова. Дел од актерската екипа [...]

2 11, 2016

Програма на 10. Издание на МТФ „СкупиФестивал“ 2016

By | 2016-11-02T14:14:17+00:00 02/11/2016|Култура|

Десетотто јубилејно издание на Меѓународниот  Театарски Фестивал „СкупиФестивал“ ќе се одржи од 3 до 9 ноември 2016 година, во просториите на Младинскиот Културен Центар - Скопје. Од 3 ноември публиката ќе има можност да проследи седум претстави кои ќе се изведуваат на сцената во Сала Фросина - МКЦ. Програмата содржи претстави кои варираат од светски класици до современи авторски проекти. Фестивалот ќе биде отворен со безвременската италијанска комедија „Слуга на двајца господари“ на Карло Голдо [...]

21 07, 2016

Американски „Гентерм“ отвора фабрика во ТИРЗ Прилеп

By | 2016-07-21T11:19:27+00:00 21/07/2016|Економија|

Во Технолошко индустриската развојна зона во Прилеп 1 денеска ќе биде пуштена во употреба фабриката на американската компанија од автомобилската индустрија „Гентерм“, инвестиција од 20 милиони евра, со планирани 2.000 директни вработувања..... [custom_frame_center][/custom_frame_center] Извор:  www.alfa.mk Датум на објава: 21.07.2016 [...]

29 03, 2016

“Скопско”: Да го направиме понеделникот петок…

By | 2016-03-29T09:14:08+00:00 29/03/2016|Македонија, Маркетинг|

СКОПСКО, секогаш автентичен и свој, со најновата ТВ реклама уште еднаш го отсликува нашето секојдневие, гледајќи низ позитивна призма полна оптимизам за убавите нешта околу нас. Приказната во ТВ рекламата ни ја раскажува еден од најпознатите македонски актери, Никола Ристановски. Енергичен и позитивен, Ристановски движејќи се низ различни секојдневни ситуации ги повикува луѓето да застанат за момент и да уживаат во животот, да уживаат во секојдневните моменти и да ги претворат во утрешни спомени [...]