PressClipping

/PressClipping

About PressClipping

This author has not yet filled in any details.
So far PressClipping has created 744 blog entries.
10 03, 2016

Регионалната соработка и унапредување на конкуретноста главна тема на првиот ден од Копаоник бизнис форумот

By | 2016-03-10T12:12:03+00:00 10/03/2016|Економија|

[custom_frame_left][/custom_frame_left] На вчерашниот прв ден од Копоаник бизнис форумот, една од главните панел дискусии беше на тема "Регионалната соработка и унапредување на конкурентноста‘‘. На панелот беше истакнато дека регионалната соработка е важна за напредокот на сите земји од западен Балкан поради тоа што имаат заеднички проблеми и воедно поради тоа што само како регион може да бидат конкурентни во привлекување на инвестиции. Претседателот на Стопанска комора на Македонија, Бранко Азе [...]

9 03, 2016

X3M LABS – National Public Champion на Република Македонија 2015/2016 – European Business Awards

By | 2016-03-09T12:14:33+00:00 09/03/2016|Uncategorized, Информатичка технологија|

[custom_frame_left][/custom_frame_left] На European Business Awards после долга и успешна гласачка кампања низ целата Европа се генерираа 160.000 гласови за компаниите односно избраните Национални Шампиони. Македонската компанија X3M Labs беше изгласана од гласачите од цела Европа како нивни најдобар бизнис од Република Македонија од кандидатите од сите приложени National Champions односно победници во соодветните категории, при што се именува во National Public Champion (Национален Јавен Победн [...]

2 03, 2016

КОПАОНИК БИЗНИС ФОРУМ (8-10 МАРТ 2016)

By | 2016-03-02T16:10:17+00:00 02/03/2016|Економија|

[custom_frame_left shadow="on"][/custom_frame_left] На Форумот ќе присуствуваат 820 учесници; во текот на три дена високи државни функционери и влијателни бизнис лидери ќе водат панел дискусии за реформските предизвици од различни аспекти  2. март 2016. – Копаоник бизнис Форумот кој ќе се одржи од 8 до 10 март во Конгресниот центар на хотелот Гранд Копаоник, ќе собере рекорден број на учесници – 820 учесници, претставници од Владата, домашни и странски стопанственици, дипломати, економски аналит [...]

4 02, 2016

Поддршка за МКстартапс заедницата во склоп на Startup Europe Week

By | 2016-02-04T12:56:20+00:00 04/02/2016|Економија, Информатичка технологија|

Градот убав, оваа недела живее со “стартап треска“ во духот на Startup Europe Week. На иницијатива на DigitalAgendaEU со поддршка на Европската Комисија, StartUp Europe Week  доаѓа во Скопје, а за овој настан се погрижија локалните ко-организатори: Нина Николиќ, (претставник на StartUpSelfie и Brainster) Зоран Настески (претставник на Inception Enterprise), Игор Маџов (претставник на NewMan’s Business Accelerator), Јулиа Мицевска (претставник на CoSeed и MadiGroup) и Миле Бошков (претставник на [...]

21 10, 2015

Едукативната платформа Brainster се лансираше

By | 2015-10-21T14:43:43+00:00 21/10/2015|Информатичка технологија, Образование|

Ви соопштуваме дека се лансираше новата платформа Brainster. Визијата на Brainster е да го претвори градот во универзитет, секој простор во училница и секој од нас во инструктор и студент. Уште првиот ден од лансирањето на Brainster ќе може да најдете различни курсеви, од „курс за фотографија“ до курс за „Storytelling: Како да пишувате за странски медиуми“ кој можете да го добиете за неверојатно ниска цена. Иако инструктрите сами ја одбираат цената по која ќе го понудат курсот, ние ги советуваме [...]

22 09, 2015

BRAINSTER започна револуција во образованието

By | 2015-09-22T11:46:25+00:00 22/09/2015|Образование|

Како што Airbnb го промени начинот на кој ги планираме патувањата, така Brainster ќе го промени начинот на кој учиме.  Ние веруваме дека секој од нас поседува практични вештини за да предава и постојана потреба да стекнува нови знаења. Brainster.co веб сервисот  ќе им овозможи на сите со практично знаење да им понудат курсеви на останатите луѓе од заедницата. Нашата визија е да го претвориме градот во универзитет, секој простор во училница и секој од нас во инструктор и студент. Braisnter платфо [...]

11 06, 2015

Нова директна линија од охридскиот аеродром: ТАВ Македонија го дочекува првиот лет од Лондон

By | 2015-06-11T13:39:27+00:00 11/06/2015|Авиосообраќај|

Новите летови меѓу охридскиот ,,Свети Апостол Павле’’ и лондонскиот аеродром „Лутон“ ќе почнат вечерва. Авиокомпанијата „Визер“ ќе лета на релацијата Охрид-Лондон два пати неделно во текот на летната сезона Охридскиот аеродром ,,Св. Апостол Павле’’, опериран од ,,ТАВ Македонија’’,  денеска ќе го пречека првиот првиот лет од Лондон, со авиокомпанијата ,,Визер’’. Слетувајќи рано вечерва, на 10 јуни, авионот кој ќе дојде од лондонскиот аеродром ,,Лутон’’, во туристичкиот бисер на Македонија-Охрид, [...]

24 03, 2015

Македонци заработуваат по 25 долари дневно гледајќи реклами пред компјутер

By | 2015-03-24T15:32:38+00:00 24/03/2015|Маркетинг|

Македонци заработуваат гледајќи реклами пред компјутер. „Бухбери“, „Необух“, „Југетпрофит“, „Инадсбух“- низата имиња што на прва можеби изгледаат чудно, но с` поголем број граѓани  сигурно веднаш препознаваат за што станува збор. Сите овие се интернет-страници преку кои може да се заработи со седење пред компјутер и едноставно кликање и гледање (најчесто реклами). Појавата што во светот стана масовна пред повеќе години, и кај нас се практикува од поодамна. Но сега, сведочат линковите на социјалн [...]

20 03, 2015

Иднината на глобалните медиски трендови

By | 2015-03-20T15:19:18+00:00 20/03/2015|Маркетинг|

(СВЕТ) – Интернационалната ABC организација (IFABC) во текот на 2014 година спровела глобално истражување со кое биле опфатени глобалните трендови во однос на “конзумирањето на медиумите“, промените во однос на однесувањето на читателите и прогнозата за инвестициите во огласување во пооделните видови медиуми. Покрај локалните ABC канцеларии во ова истражување своја поддршка и insight дадоа и повеќе агенции (GroupM, MEC Global, Glaxo Smith Kline, Unilever, AE Media, Zenith Worldwide, Maxus Global [...]

20 03, 2015

Фејсбук најавува: Наскоро ќе се праќаат пари преку пораки на социјалната мрежа

By | 2015-03-20T13:14:19+00:00 20/03/2015|Информатичка технологија|

Најголемата социјална мрежа на светот наскоро ќе прикаже нова опција на својата апликација „Фејсбук Месинџер“ со која корисниците ќе може да праќаат пари преку порака. Со новата опција корисниците постари од 18 години ќе може преку оваа апликација да испраќаат пари едни на други. Според инструкциите испраќањето ќе биде многу едноставно... повеќе: http://taratur.com/fejsbuk-najavuva-naskoro-ke-se-prakaat-pari-preku-poraki-na-sotsijalnata-mrezha/ [custom_frame_center][/custom_frame_center] Извор: [...]