Бензините поскапуваат за два, а дизелот за три денари по литар

/, Нафтени деривати/Бензините поскапуваат за два, а дизелот за три денари по литар

Бензините поскапуваат за два, а дизелот за три денари по литар

Бензините да поскапат за два денара, а дизел-горивата за три денари по литар, одлучи вчера Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Од полноќ, новата цена на еуросупер БС-95 изнесува 82,5 денари за литар, а еуросупер БС-98 се продава за 84 денари за литар. Еуродизелот (Д-Е В) отсега ќе чини 71,5 денар, а екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) 60 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ, за 2,5 денари се зголемува и малопродажната цена на мазутот М-1 НС, кој сега ќе се продава за 45 денари за килограм.

[custom_frame_center]Бензините поскапуваат за два, а дизелот за три денари по литар[/custom_frame_center]

Извор:  www.novamakedonija.com.mk

Датум на објава: 31.07.2012

By | 2012-07-31T11:38:34+00:00 31/07/2012|Економија, Нафтени деривати|