Автомобили

/Автомобили
10 09, 2012

Македонски компании на саем за автомобилска индустрија во Германија

By | 2012-09-10T11:12:09+00:00 10/09/2012|Автомобили|

Четири македонски компании од автомобилската индустрија ќе ги презентираат своите производи на националниот штанд на саемот Автомеханика во Франкфурт, Германија, од денеска до 13 септември годинава. Станува збор за компаниите СТД производител на амортизери за комерцијални возила, автобуси и приколки, „Ариазоне“, производител на автоматски станици за сервисирање автомобилски клима уреди и други разладни системи, „Брансиз“, производител на информатички технологии и „Еин Соф“, производител на софтв [...]

10 09, 2012

Нов Голф и Послаби Прогнози за Фолскваген

By | 2012-09-10T04:08:59+00:00 10/09/2012|Автомобили|

[custom_frame_right][/custom_frame_right]Фолскваген ја претстави седмата генерација на популарниот Голф на автосаемот во Берлин, но неколку дена подоцна компанијата направила и надолна корекција на прогнозата за продажба на автомобили годинава. Како што објави германскиот весник Ханделсблат, компанијата ги намалила деловните очекувања за 300 илјади возила или 10% од производството заради слабата европска економија. Фолксваген признава дека бројките ќе бидат помали, но демантира дека станува збор [...]

21 08, 2012

Совети При Купување Користени Возила

By | 2012-08-21T02:52:19+00:00 21/08/2012|Автомобили|

Не е лесно да се дојде до добар користен автомобил, или немате доволно пари или немате избор според вашите желби. Кога се парите во прашање, се е јасно, или ги имате доволно или ги немате, но изборот на вистински автомобил е потешка и за многумина нерешлива загатка, вистински кошмар. Тоа е така бидејќи во огромната понуда има неизмерно многу автомобили што под лакираната и блескава површина кријат ,,јадец" во вид на многубројни недостатоци и дефекти. Поради сето ова, купувањето користен автомоби [...]

14 08, 2012

Голф 7 ќе Дебатира на 4 Септември

By | 2012-08-14T12:49:08+00:00 14/08/2012|Автомобили|

Следната генерација на „фолксваген голф", популарно наречена „голф 7", официјално ќе биде претставена на 4 септември, во Националната галерија за модерна уметност во Берлин. Првично идејата 6еше на Саемот за автомобили во Париз, но Германците ја променија одлуката. Како што во моментот стојат работите, изгледот на новиот голф нема да биде познат се до премиерата. Од „фолксваген" се цврсто решени ниту една фотографија да не се појави во јавноста се до 4 септември. Сепак, на интернет веќе се појав [...]

3 08, 2012

Тојота планира поголема продажба

By | 2012-08-03T14:17:52+00:00 03/08/2012|Автомобили|

Јапонскиот производител на возила Тојота соопшти во петок дека го зголемил планот за продажба во светот за оваа година за 23 отсто, на 9,76 милиони автомобили, јавува АП. Зголемувањето на продажбата е клуч на опоравувањето на Тојота по 2011 година, одбележана со пад на продажбата заради прекинот на производството по земјотресот и цунамито што го погодија североистокот на Јапонија. Во февруари корпорацијата „Тојота моторс“ овогодишната продажба ширум светот ја проектираше на 9,58 милиони возила. [...]

7 07, 2012

Kia со Нов Силен Играч на Македонскиот Пазар

By | 2012-07-07T07:08:08+00:00 07/07/2012|Автомобили|

[custom_frame_left][/custom_frame_left] Моделот Optima на Kia е веќе некое време во продажните центри на Киа Моторс Македонија, импортерот за корејскиот бренд кај нас, но сега е и официјално промовиран, како новина на која ќе мора да се смета во Д-сегментот. -Во оваа класа има многу силни играчи, кои традиционално освојуваат поголем дел од колачот наречен македонски автомобилски пазар, но ние реално имаме многу силен адут. Моделот се потврди на самиот старт  на пазарите во светот, новата перјани [...]

3 07, 2012

„Еуроимпекс” Отвори Нов Салон во Скопје

By | 2012-07-03T04:01:58+00:00 03/07/2012|Автомобили|

Генералниот увозник на возилата „пежо" за Македонија, „Еуроимпекс", отвори нов продажно - сервисен објект лоциран на улицата Скупи бб, позната како автомобилската улица во Скопје. По тој повод изминатава сабота импортерот организираше тест - возење, при што потенцијалните клиенти и заинтересираните лица можеа да ја осетат удобноста и да уживаат во перформансите на шест возила од овој бренд. На тествозењето на располагање беа моделите „пежо"  208, 207, 308, 3008 и 508, а импресивниот модел „пежо [...]

2 07, 2012

„Фиќото” се Врати на Плоштадот „Македонија”

By | 2012-07-02T04:25:08+00:00 02/07/2012|Автомобили|

Пининфарина", „буби", „тополина", „фиќовци", „мерцедеси", „дијани", „минимориси", „фордови", џипови и уште многу други модели на олдтајмери, освен на филм, можеа да се видат и во живо на изложбата на историски возила што се одржа во саботата на градскиот плоштад. Со наполнети седумдесетина години, возилата изгледаа како да се штотуку излезени од салон. Со тазе боја, нови делови, светат како во најдобрите години. Подготвени за фотосесии, на посетителите им приредија невообичаен ден полн со восхит [...]

26 06, 2012

„Опел” го Прослави 150. Роденден и во Македонија

By | 2012-06-26T01:37:46+00:00 26/06/2012|Автомобили|

Со најавата и премиерното претставување на „ампера", европскиот автомобил на годината, минатата недела „Опел" го прослави 150. роденден и во Македонија. Својата успешна и единствена приказна „Опел" ја почна во далечната 1862 година. Тогаш, Адам Опел во браварската работилница на својот татко ја направи својата прва машина за шиење. Иако звучи помалку неверојатно, тој тогаш ги постави темелите на денешната компанија. Во 1886 година, компанијата „Опел" станува еден од првите производители на велос [...]

23 06, 2012

Автомобилски Компании ќе Инвестираат во Македонија

By | 2012-06-23T08:09:07+00:00 23/06/2012|Автомобили|

Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони ги промовираше можностите за инвестирање во Република Македонија на настанот Automotive News Europe Congress кој се одржа во Монте Карло во периодот на 20 и 21 јуни, каде се промовираше со свој штанд. Директорот Виктор Мизо оствари директни средби со петнаесетина производители на автомобилски компоненти. Со дел од овие компании Дирекцијата е веќе во напредни фази на разговори за потенцијално инвестирање во РМ, а со останатите беа договорени пре [...]