Информатичка технологија

/Информатичка технологија
9 03, 2016

X3M LABS – National Public Champion на Република Македонија 2015/2016 – European Business Awards

By | 2016-03-09T12:14:33+00:00 09/03/2016|Uncategorized, Информатичка технологија|

[custom_frame_left][/custom_frame_left] На European Business Awards после долга и успешна гласачка кампања низ целата Европа се генерираа 160.000 гласови за компаниите односно избраните Национални Шампиони. Македонската компанија X3M Labs беше изгласана од гласачите од цела Европа како нивни најдобар бизнис од Република Македонија од кандидатите од сите приложени National Champions односно победници во соодветните категории, при што се именува во National Public Champion (Национален Јавен Победн [...]

4 02, 2016

Поддршка за МКстартапс заедницата во склоп на Startup Europe Week

By | 2016-02-04T12:56:20+00:00 04/02/2016|Економија, Информатичка технологија|

Градот убав, оваа недела живее со “стартап треска“ во духот на Startup Europe Week. На иницијатива на DigitalAgendaEU со поддршка на Европската Комисија, StartUp Europe Week  доаѓа во Скопје, а за овој настан се погрижија локалните ко-организатори: Нина Николиќ, (претставник на StartUpSelfie и Brainster) Зоран Настески (претставник на Inception Enterprise), Игор Маџов (претставник на NewMan’s Business Accelerator), Јулиа Мицевска (претставник на CoSeed и MadiGroup) и Миле Бошков (претставник на [...]

21 10, 2015

Едукативната платформа Brainster се лансираше

By | 2015-10-21T14:43:43+00:00 21/10/2015|Информатичка технологија, Образование|

Ви соопштуваме дека се лансираше новата платформа Brainster. Визијата на Brainster е да го претвори градот во универзитет, секој простор во училница и секој од нас во инструктор и студент. Уште првиот ден од лансирањето на Brainster ќе може да најдете различни курсеви, од „курс за фотографија“ до курс за „Storytelling: Како да пишувате за странски медиуми“ кој можете да го добиете за неверојатно ниска цена. Иако инструктрите сами ја одбираат цената по која ќе го понудат курсот, ние ги советуваме [...]

20 03, 2015

Фејсбук најавува: Наскоро ќе се праќаат пари преку пораки на социјалната мрежа

By | 2015-03-20T13:14:19+00:00 20/03/2015|Информатичка технологија|

Најголемата социјална мрежа на светот наскоро ќе прикаже нова опција на својата апликација „Фејсбук Месинџер“ со која корисниците ќе може да праќаат пари преку порака. Со новата опција корисниците постари од 18 години ќе може преку оваа апликација да испраќаат пари едни на други. Според инструкциите испраќањето ќе биде многу едноставно... повеќе: http://taratur.com/fejsbuk-najavuva-naskoro-ke-se-prakaat-pari-preku-poraki-na-sotsijalnata-mrezha/ [custom_frame_center][/custom_frame_center] Извор: [...]

11 02, 2015

Информатичката компанија со глобално искуство, „Ендава“, ги отвори новите канцеларии во Скопје

By | 2015-02-11T15:09:59+00:00 11/02/2015|Економија, Информатичка технологија|

[custom_frame_left][/custom_frame_left] Една од најбрзо растечките компании за создавање услуги на полето на информатичките технологии, „Ендава“, која што под своја закрила моментно има над 1.800 вработени со полно работно време, официјално ги отвори канцелариите во Скопје. Дел од центарот за испорака во Македонија веќе се 30 ИТ-професионалци, а компанијата има намера таа бројка во следните неколку месеци да достигне 100, додека во наредните четири години бројот на вработени да се искачи до окол [...]

17 11, 2014

Да прославиме десет фантастични години со Firefox!

By | 2014-11-17T12:54:39+00:00 17/11/2014|Информатичка технологија|

В понеделник, на 17 ноември 2014 г. заедницата на Mozilla во Македонија организира настан на кој што ќе прославиме десет фантастични години од објавувањето на првата верзија на прелистувачот Firefox. Сите сте поканети во Concept 37 од 19 часот. повеќе: http://mozilla.mk [custom_frame_center][/custom_frame_center] Извот: http://mozilla.mk Датум на објава: 17.11.2014   [...]

13 11, 2014

YouTube воведува претплата – 395 денари месечно

By | 2014-11-13T14:31:19+00:00 13/11/2014|Информатичка технологија|

YouTube се претвори во најголемиот музички сервис на светот, а вчера оваа компанија ги претстави новостите со кои дополнително ќе се подобри овој сервис… На апликациите на страницата на YouTube ќе има ново јазиче наменето за љубителите на музика, во кое ќе има издвоени музички спотови, препорачани плејлисти, базирани на музиката што ја слуша корисникот и песните кои моментално се во тренд на YouTube. повеќе: http://www.press24.mk/youtube-voveduva-pretplata-395-denari-mesechno [custom_frame_cente [...]

16 10, 2014

Ќе се собира отпад од електрична и електронска опрема

By | 2014-10-16T14:57:38+00:00 16/10/2014|Eкологија, Информатичка технологија|

Министерството за животна средина и просторно планирање на РМ и Асоцијацијата „Ајде Македонија“ на 18.10.2014 година ја организираат Националната акција за чистање „Македонија без отпад 2014“. Општина Охрид и ЈП„Охридски Комуналец“ за таа цел на паркингот пред ресторан „Европа“ ќе постават контејнер за собирање на отпад од електрична и електронска опрема.... повеќе: http://tvm.mk/vesti/ohrid/19051-sobira-otpad-elektricna-elektronska-oprema [custom_frame_center][/custom_frame_center] Извор: www.t [...]

1 10, 2014

Официјално Windows 10 – Големо позитивно изненадување

By | 2014-10-01T08:51:14+00:00 01/10/2014|Информатичка технологија|

Microsoft сосема неочекувано без никаква помпа ја најави најновата верзија на оперативниот систем кој скокна една бројка и стигна до Windows 10. Како што можевме да очекуваме Windows 10 ќе биде скроен според барањата на корисниците и се враќа традиционалното Start копче кое сега е збогатено со активни икони и нов интерфејс позајмен од мобилните системи. Windows 10 има неколку важни новитети кои ќе го збогатат корисничкото искуство како што е можноста за работа со апликации на допир на самиот дес [...]

30 09, 2014

ЗА ФЕЈСБУК ЌЕ СЕ ПЛАЌА ОД 1 НОЕМВРИ

By | 2014-09-30T10:56:10+00:00 30/09/2014|Информатичка технологија, Телекомуникации|

На пресконференцијата што вчера ја одржа раководството на фејсбук во Калифорнија, изјавија дека од први ноември на корисниците на фејсбук ќе им се наплаќа по 2,99 долари месечно или 143 денари по нашки. До вакво решение дошле поради константните трошоци кои ги има фејсбук како сајт, кои се многу поголеми од придобивките. „Доколку корисниците на фејсбук сакаат сајтот сеуште да постои, мора да ја плаќаат оваа чланарина. Жалиме што дојдовме до ваква одлука, меѓутоа не постои никаков друг начин како [...]