Култура

/Култура
13 11, 2012

„Cineplexx“ започнува со работа на 22-ри ноември

By | 2012-11-13T14:18:54+00:00 13/11/2012|Култура, Македонија|

Новите киносали во „Скопје сити мол“ во Скопје официјално ќе бидат отворени на 22-ри ноември со свечена премиера на филмот: "Животот на Пи 3D". Светската премиера на филмот за авантурите на момчето од Индија, Пи, е закажана токму за истиот ден кога премиерно ќе се прикаже и кај нас. Филмот е заснован на истоимениот роман на познатиот канадски писател Јан Мартел, и ги следи авантурите на момчето од Индија, Пи. За време на бурата на бродот кој, меѓу другото, превезува и диви животни, Пи успева да [...]

19 09, 2012

„Матица ексклузив“ – нов мултимедијален центар во Скопје

By | 2012-09-19T12:47:17+00:00 19/09/2012|Култура|

Клуб „Матица“ денеска во Скопје во 12 часот ќе отвори мултимедијален изложбен простор „Матица ексклузив”. Новиот простор, кој ќе биде во близина на улица „Македонија“, ќе биде промовиран со претставување на монографија за творештвото на  академски сликар Васко Ташковски, издание на „Матица македонска“ и МАНУ. Монографијата содржи повеќе од 400 слики што академик Ташковски ги создавал во својот неколку децении творечки период. Дел од промоцијата ќе биде и изложба на 26 најзначајни дела Ташковски, [...]

19 09, 2012

За „Браќа Манаки“ се пишува и во Вашингтон пост

By | 2012-09-19T12:01:22+00:00 19/09/2012|Култура, Македонија|

Интернет страницата на водечкиот американски печатен медиум, Вашингтон пост, ја забележала фотографијата на Катрин Денев во Битола. Фотографијата е од свеченото отворање на 33-то издание на Интернационалниот фетсивал за филмска камера „Браќа Манаки“. Денев е регистрирана како чекори на црвениот тепих во Битола за да ја прими специјалната награда „Златна камера 300“ за исклучителен придонес во светската филмска уметност. Во галеријата на Вашингтон пост од 15. септември, Денев во Битола е прикажан [...]

21 08, 2012

400 Милиони Денари за Обнова на Универзална Сала

By | 2012-08-21T02:27:08+00:00 21/08/2012|Култура|

Владата ќе почне со комплетна реконструкција и доградба на Универзалната сала во Скопје. За реализиација на проектот Владата обезбеди 400 милиони денари од буџетски извори. Универзална сала ќе биде со капацитет од 1500 места со помошна помала сала со капацитет од 100 места. Универзална сала конечно ќе заличи на модерна установа. Лошата вентилација, слабото греење, дотраената опрема ќе станат минато. Освен што објектот генерално ќе го задржи надворешниот изглед, се останато ќе биде променето. Нов [...]

6 08, 2012

Античкиот Град Стибера е Подготвен за Туристички Посети

By | 2012-08-06T10:47:41+00:00 06/08/2012|Култура, Туризам|

Античкиот град Стибера е подготвен за туристички посети. Сите пронајдоци кои датираат од 3 век пред до 3 век од нашата ера ќе бидат конзервирани и реконструирани. Статуите откриени од ова наоѓалиште се изложени пред зградата на владата и во музеите во Скопје и Белград. Античкиот локалитет, Стибера, кој што се наоѓа во непосредна близина на прилепското село Чепигово, наскоро ќе биде презентиран и отворен за туристички посети. Во тек се активностите за конзервација на сите досега откриени градби к [...]

14 06, 2012

Театрите ќе се Опремуваат со Современа Техника

By | 2012-06-14T04:54:50+00:00 14/06/2012|Култура|

Театрите низ земјава ќе се опременуваат со најсовремена техника во првиот бран идната година. Ќе се модернизираат 9 од вкупно 15 театри. Театрите низ Македонија, ќе добијат нова опрема. Рефлектори, тонски миксети, електронски чиги е само дел од опремата која им била најнеопходна на овие културни институции. Првично ќе се опремуваат 9, од вкупно 15 театри. Опремата која што е доста застарена која што е набавувана од периодот 1980-1983 година од тогаш воопшто не е набавена нова техничка опрема но [...]

5 06, 2012

Отпадот Може Да Биде Мода

By | 2012-06-05T11:18:26+00:00 05/06/2012|Култура, Македонија|

Вечер во Младинскиот културен центар - Скопје со почеток од 19.30 часот ќе се одржи „Треш фешн", модна ревија со креации изработени од рециклирани материјали. Целта на овој настан е подигнување на општествената свест за значењето и за зачувувањето на природата со намалување на отпадот преку неговата повторна употреба. Креациите оваа година ги изработиле ученици од 37 средни училишта во Маке-донија, а на настанот ќе се доделат прва, втора и трета награда од жирито. Сцената ќе биде во форма на еко [...]

5 06, 2012

Корчагинци Со Мјузикл Пред Скопската Публика

By | 2012-06-05T10:40:50+00:00 05/06/2012|Култура, Македонија, Музика|

Мјузиклот „Кревет" на театарската дружина на средношколците од гимназијата „Раде Јовчески Корчагин" на Фестивалот за аматерска драма во Кочани, беше еден од најзабележителните претстави и заедно со аплаузот и овациите од публиката, ја освои престижната награда од жирито за најмасовна, колективна игра. Во театарскиот перформанс, скопската публика ќе има можност да ужива вечерва од 20 часот во Универзалната сала. Ова е навистина голема награда за нашите ученици, но и за наставниците и доказ дека с [...]

22 05, 2012

Баскерфест Незаборавна Забава под Отворено Небо

By | 2012-05-22T04:40:16+00:00 22/05/2012|Култура|

Интернационалниот, мултикултурен, уличен настан „Баскерфест", годинава ќе се одржи од први до десети јуни. Организаторот „Уан веј" и оваа година најавува спектакуларни акробатски и музички точки, кои ќе овозможат незаборавна забава под отворено небо. Така, посетителите на „Баскерфест 2012" ќе имаат можност да уживаат во фантастични точки на повеќе од триесетина магионичари, акробати, танчари, жонглери, музичари и уметници од Австралија, Канада, Аргентина, Полска, Италија, Нов Зеланд, САД, Герман [...]

10 04, 2012

Конзерваторите по празниците ќе ги анализираат фреските во св. Димитрија

By | 2012-04-10T14:42:22+00:00 10/04/2012|Култура, Македонија|

Продолжува интересот на верниците, кои речиси од цела Македонија доаѓаа воСкопје за да ги видат промените на фреските во Црквата Св.Димитрија. Уште од рано изутринава црквата беше преполна со народ. Некои од верниците и повеќе од половина час чекаат во редици за да влезат во Храмот на Македонската православна црква. Утровo свештеници држеа литургија. Екипите на козерваторскиот центар, кои ќе треба дa вршат испитување на фреските, биле утринава, но најверојатно анализите ќе се прават по велгиденс [...]