Македонија

/Македонија
11 01, 2013

Американците го прогласија Никола Тесла за најголем научник на сите времиња

By | 2013-01-11T14:56:23+00:00 11/01/2013|Македонија|

Волстрит журнал го прогласи Никола Тесла за најголем ум на сите времиња, прашувајќи го светот: Дали можеме да си го замислиме животот кој го имаме денес, ако не беше Тесла. Животот и делото на познатиот научник Никола Тесла се прикажани на дводневна конференција во Њујорк. Присутните на конгресот разгледувајќи ја работата и достигнувањата на Никола Тесла. се сложиле дека неговиот труд не е доволно ценет. Инаку, ликот на Тесла во 1983. година е ставен на поштенска маркица, но Американците сметаат [...]

31 12, 2012

Возниот Ред на ЈСП Скопје на Вашиот Мобилен Телефон

By | 2012-12-31T08:00:20+00:00 31/12/2012|Информатичка технологија, Македонија|

За еден месец на страницата на ЈСП „Скопје“ - Скопје ќе се постави апликацијата „Автобуско“, која овозможува добивање информации во врска со јавниот автобуски превоз во главниот град. Врз основа на моменталната локација на корисникот, апликацијата овозможува брзо и прецизно пристигнување до посакуваната цел. Апликацијата го прикажува возниот ред, следните автобуси на зададена станица во зададено време, станиците на сите градски и приградски линии на мапа... „Автобуско“ е мобилна апликација која [...]

31 12, 2012

Грците ја „Испразнија” Битола

By | 2012-12-31T07:37:18+00:00 31/12/2012|Македонија, Маркети|

Претпразнична навалица на грчки туристи деновиве низ Битола. Потрошувачи од јужниот сосед примамени од пониските цени ги преплавија битолските супермаркети и бутици. Дуќанџиите тријат раце и проценуваат дека двојно е зголемена потрошувачката во однос на другите викенди. Пред Нова година најбарани се месото, пијалаците и градеробата. Дневниот промет во саботата беше 200.000 денари. Најголем број купувачи беа Грци и претежно купуваа мелено, свинско и пилешко месо за новогодишната трпеза. Од тука с [...]

28 12, 2012

Гифт Картичка од Skopje City Mall

By | 2012-12-28T04:43:21+00:00 28/12/2012|Банки, Македонија|

Скопје Сити Мол во соработка со Комерцијална банка АД Скопје подготвија одлично изненадување за сите кои сакаат на едноставен и оригинален начин да ги израдуваат најблиските.[custom_frame_right][/custom_frame_right] Новата гифт картичка или вредносна картичка за подарок на Скопје Сити Мол и Комерцијална банка е првата картичка од ваков вид кај нас. Картичката е наменета за купување исклучиво во трговскиот центар Скопје Сити Мол само на соодветно означени продажни места. За почеток, воведени се 3 [...]

28 12, 2012

Скопско во Ново Стаклено Шише од 0,33л

By | 2012-12-28T04:29:30+00:00 28/12/2012|Македонија|

Следејќи ги стандардите и современите трендови Пивара Скопје АД го менува визуелниот идентитет на водечкиот бренд во своето портфолио – СКОПСКО. Дизајнот на новото стаклено шише на СКОПСКО 0,33л е комбинација на најдобрите светски практики и корисните повратни информации од љубителите на пивото во Македонија.[custom_frame_right][/custom_frame_right] „Уште од 1924-та, СКОПСКО претставува автентичен производ, секогаш иновативен за времето во кое опстојува, со уникатен и непроменет вкус од совршена [...]

26 12, 2012

Граѓаните Незадоволни од Македонски Пошти

By | 2012-12-26T05:27:25+00:00 26/12/2012|Македонија|

Корисниците на поштенски услуги во Македонија се помалку се  задоволни од брзината на достава на пратките. Се повеќе ги користат услугите на брзата пошта и на операторите што нудат експресна достава, покажува истражувањето за задоволството на корисниците на услугите на поштенските оператори за 2012 година, што го презентира денеска Агенцијата за пошти. Користењето поштенски услуги најчесто се од национален карактер и за лични потреби од типот на писма, подароци и честитки, кои корисниците очекув [...]

13 12, 2012

Познати Логоа и Нивното Скриено Значење

By | 2012-12-13T04:55:05+00:00 13/12/2012|Македонија|

[custom_frame_right][/custom_frame_right] Уметниците криеле потсвесни и тајни пораки во своите дела со векови, а таа традиција живее и ден денес во дизајнот на лого креаторите. Некои од пораките се повеќе очигледни од другите, но сите се тие се креативни, иновативни и успешно го задржуваат вашето внимание. Сигурно сте виделе стотици логоа. Рекламите се секаде околу нас, и имаме развиено систем да ги игнорираме. Некои компании не се креативни и се користат со наједноставни програми за да го созда [...]

11 12, 2012

Џамбо Бинго од Вечерва на МРТ1

By | 2012-12-11T11:31:39+00:00 11/12/2012|Македонија|

Државна лотарија на Македонија во континуитет ја продолжува својата акција, да ја донесе среќата во секој дом.[custom_frame_right][/custom_frame_right] Спојувајќи ги традицијата со модерното, создадовме нови игри на среќа кои ве водат до бројни стокови и парични добивки од една, но и многу забава од друга страна. Чекорејќи по патот на изненадувањата со кои ги освојуваме срцата на нашите играчи, Државна Лотарија на Македонија ви ја најавува втората сезона од семејната игра  на среќа - Џамбо Бинго [...]

28 11, 2012

Поднесете Приговор ако не сте Задоволни од Поштенските Услуги!

By | 2012-11-28T11:39:55+00:00 28/11/2012|Македонија|

Рекламации за поштенските услуги во земјава речиси и да нема, но тоа не значи дека тие се на високо ниво, туку тоа се должи на слабата информираност на граѓаните и на фирмите. Истражувањето на Агенцијата за пошти покажало дека 86% од нив не знаат како да поднесат приговор. -Соодносот помеѓу бројот на рекламации и годишниот обем на услуги на Македонска пошта од 2009 година до 2012 година е постојан и изнесува занемарливи 0,005 проценти. Рекламации за обични писма во тој процент речиси нема. Подат [...]

28 11, 2012

Обуки за Комуникациски Вештини во Скопје во Организација на „Супербрендс Македонија“

By | 2012-11-28T09:14:41+00:00 28/11/2012|Македонија|

Основни комуникациски стратегии за поуспешни продажни резултати е темата на која Супербрендс Македонија организира еднодневни предавања кои ќе се одржат на 27, 28 и 29 ноември во Скопје.[custom_frame_right][/custom_frame_right] Главен предавач на предавањата е познатиот хрватски професор,социјален педагог и лиценциран тренер за НЛП методата на комуникација, Саша Теноди. „Супербрендс Македонија“ постојано работи на тоа да се зголеми свеста на јавноста за големата улога на брендовите. Ќе продолжим [...]