Од Вечерва Горивата Поевтинуват

//Од Вечерва Горивата Поевтинуват

Од Вечерва Горивата Поевтинуват

Бензините од полноќ поевтинуваат за 3,5 денари, а дизел горивата за 3 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 78, а на ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе биде 80 денари за литар.

ЕУРОДИЗЕЛОТ (Д-Е V) ќе се продава за 67,50, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 56 денари за литар.

За 2,47 денари поевтинува и мазутот, и ќе чини 42,378 денари за килограм.

Со одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, рафинериските цени на нафтените деривати се намалуваат во просек за 6,21%, а малопродажните за 4,65%.

Комисијата ја образложува корекцијата на цените со поевтинувањето на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена за 7,44% и со проемената на курсот на денарот во однос на доларот за  0,59%.

[custom_frame_center]Од вечерва горивата поевтинуват [/custom_frame_center]

Извор: www.fakulteti.mk

Датум на објава: 18.06.2012

By | 2012-06-18T15:28:42+00:00 18/06/2012|Нафтени деривати|