Авиосообраќај

/Авиосообраќај
11 06, 2015

Нова директна линија од охридскиот аеродром: ТАВ Македонија го дочекува првиот лет од Лондон

By | 2015-06-11T13:39:27+00:00 11/06/2015|Авиосообраќај|

Новите летови меѓу охридскиот ,,Свети Апостол Павле’’ и лондонскиот аеродром „Лутон“ ќе почнат вечерва. Авиокомпанијата „Визер“ ќе лета на релацијата Охрид-Лондон два пати неделно во текот на летната сезона Охридскиот аеродром ,,Св. Апостол Павле’’, опериран од ,,ТАВ Македонија’’,  денеска ќе го пречека првиот првиот лет од Лондон, со авиокомпанијата ,,Визер’’. Слетувајќи рано вечерва, на 10 јуни, авионот кој ќе дојде од лондонскиот аеродром ,,Лутон’’, во туристичкиот бисер на Македонија-Охрид, [...]

28 10, 2014

Јана Ивановска е милионитиот патник на Скопскиот аеродром

By | 2014-10-28T14:25:31+00:00 28/10/2014|Авиосообраќај, Економија|

Скопјанката Јана Ивановска е милионитиот патник на Скопскиот аеродром „Александар Велики“. Ивановска беше меѓу патниците кои денеска напладне пристигнаа на Скопскиот аеродром со летот на авиокомпанијата Визер на релацијата Ајнтховен – Скопје.... повеќе: http://republika.mk/?p=336059 [custom_frame_center][/custom_frame_center] Извор: www.republika.mk Датум на објава: 28.10.2014 [...]

12 08, 2014

Скопскиот аеродром „Александар Велики“ четврти набрзорастечки во Европа

By | 2014-08-12T13:42:56+00:00 12/08/2014|Авиосообраќај, Економија|

Во првото полугодие низ аеродромот во Скопје поминале 560 илјади патници што е раст од 18,5 проценти... Европското аеродромско трговско тело го класифицира Скопскиот аеродром „Александар велики“ на четвртото место на најбрзорастечки аеродроми на „стариот“ континент во категоријата под 5 милиони патници годишно. Во првото полугодие низ аеродромот во Скопје поминале 560 илјади патници што е раст од 18,5 проценти. Само во јули бројката на патници изнесува 132 илјади што е раст од 17,6 насто во одно [...]

13 03, 2013

“Александар Велики“ најдобар аеродром во Европа

By | 2013-03-13T15:38:40+00:00 13/03/2013|Авиосообраќај|

Скопскиот аеродром „Александар Велики“ е најдобар во Европа во категоријата до два милиони патници годишно за 2012 година. Наградата, во конкуренција на 275 аеродроми, ја додели Меѓународниот аеродромски совет, врз основа на одговори на патниците во формуларите за испитување на квалитетот на аеродромските услуги. Главниот оперативен директор на концесионерот на македонските аеродорми, холдингот „ТАВ аеродроми“, Мурат Орнекол денеска на прес-конференција истакна дека нивната компанија е почестена [...]

10 01, 2013

„Ер Свиден“ од Март ќе Започне да Лета од Скопје за Копенхаген

By | 2013-01-10T07:35:02+00:00 10/01/2013|Авиосообраќај|

„Ер Свиден“ ќе започне да лета од Копенхаген за Скопје од март годинава, извести специјализираниот портал за авиосообраќај на англиски јазик „Екс ЈУ Ејвиејшн Њуз“. Оваа авиокомпанија, која ги суспендира сите услуги во 2009 година, ќе продолжи со работа во наредните месеци, а летовите за Скопје ќе бидат една од нејзините први дестинации, се вели понатаму во веста. „Ер Свиден“ се надева дека ќе може да го искористи успехот кој „Виз Ер“ го имаше со својата линија Скопје-Малме. Двата градови се одда [...]

4 12, 2012

Енергетска ефикасност на дело на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје

By | 2012-12-04T16:30:54+00:00 04/12/2012|Авиосообраќај|

Инвестицијата во системот за управување со објекти на аеродромот Александар Велики во Скопје изнесува 100.000 евра, а преку заштеда на електрична енергија повратот на инвестицијата е година и половина. Практична примена на системи за заштеда на енергија и нивна примена во бизнис секторот е еден од приоритетите на платформата за енергетската ефикасност „Размисли и заштеди“  што во октомври годинава ја започнаа Министерството за економија и ЕВН Македонија. Во насока на истакнување на позитивни при [...]

16 11, 2012

Аеродром на Вода за да се Привлечат што Повеќе Туристи

By | 2012-11-16T11:34:48+00:00 16/11/2012|Авиосообраќај, Туризам|

Доколку има интерес и Владата најде стратешки партнер за проектот хидроаеродром ќе бидат запазени сите европски и еколошки стандарди. Целта е привлекување што поголем број туристи.[custom_frame_right][/custom_frame_right] Тоа го изјави денеска министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, кометирајќи ги реакциите за проектот хидроаеродром, за којшто вчера Министерството за транспорт и врски распиша повик за покажување интерес од компаниите. - Сакам да истакнам дека воопшто не се работи за изг [...]

9 11, 2012

Сите Поплаки за Штета на Багаж Поединечно се Расчистени!

By | 2012-11-09T04:38:00+00:00 09/11/2012|Авиосообраќај, Осигурување|

Бројката на пријави за работи што недостасувале од багажот на патниците на аеродромот "Александар Велики" во Скопје не може да биде дефинирана како алармантна, со оглед на фактот дека во текот на 2012 година до компанијата се доставени сосема мал број поплаки за постоење такви случаи. Ова го тврдат од "ТАВ Македонија" откако беше обелоденета веста дека тројца аеродромски службеници биле откриени од безбедносните служби на аеродромот дека украле вредни предмети од багажот на патниците на авиокомп [...]

24 10, 2012

Од Вчера Флај Дубаи Лета Од и До Скопје

By | 2012-10-24T08:35:47+00:00 24/10/2012|Авиосообраќај|

Од вчера Флај Дубаи лета од и до Скопје. Секој понеделник и четврток преку редовна линија Македонија и регионот ќе се поврзат со Блискиот Исток. Заменик извршниот директор на Флај Дубаи ја одбрал Македонија како единствена балканска дестинација за својата компанија. Се надева дека го направил вистинскиот бизнис. Господине Ал Гаил, воведувате нова линија Скопје Дубаи Скопје 2 пати неделно.. каков потенцијал гледате во земјава? Во Флај Дубаи сме многу заинтересирнаи за регионот на Балканот затоа ш [...]

3 09, 2012

Виз Ер во Октомври во Скопје ја Отвара Својата 16та База

By | 2012-09-03T05:00:40+00:00 03/09/2012|Авиосообраќај|

Македонија влегува во картата на ниско буџетната авиокомпанија Виз Ер. Најавениот зголемен број на летови од аеродромот Александар Македонски предизвика потреба од изградба на оперативен центар во кој што компанијата ќе вложи 63 милиони евра. Виз Ер во Октомври во Скопје ја отвара својата 16та база. Најмалку еден авион ќе биде закотвен на Александар Велики со што Македонија ќе стане дел од мрежата на ниско буџетниот авио - превозник кој лета на 249 линии до 78 дестинации во 28 држави. Нашиот пла [...]