Култура

/Култура
14 09, 2018

Скопје Европска престолнина на културата 2028

By | 2018-09-14T08:14:11+00:00 14/09/2018|Култура|

- Оваа апликација е доказ за нашите заложби за европски модерен град, каде што вистинските културни вредности ќе бидат на највисоко ниво. Сите активности на Градот во културата (како што е реновирањето на Универзална сала) ќе бидат насочени кон целта Скопје во 2028 да биде европска престолнина на културата.- истакна Шилегов. Тој додаде дека да се биде европска престолнина на културата, не значи само реализирање на богата програма на настани, туку и освојување и оживување на нови културни просто [...]

27 06, 2017

„Иван се враќа дома“ ќе донесе три грандиозни театарски спектакли

By | 2017-06-27T22:11:34+00:00 27/06/2017|Култура|

Проектот „Иван се враќа дома“ е прв домашен фестивал на претстави од македонскиот театарски режисер Иван Поповски, кој повеќе од 25 години живее и работи во руската престолнина Москва. Од 16 до 23 септември македонската публика за првпат ќе може да ги види неговите руски претстави „Алиса зад огледалото“ (возраст 7+), „Отровната туника“ (возраст 16+) и „Сон на летната ноќ“ (возраст 12+). Претставите што ќе бидат прикажани на фестивалот се со голем формат, со високобуџетни продукции, во кои учеств [...]

2 11, 2016

Во Кино Култура ќе се одржи премиерата на краткометражниот филм “Благословена”

By | 2016-11-02T15:20:12+00:00 02/11/2016|Култура|

Ве информираме дека во петок, 4 Ноември во 21 часот, во просториите на Кино Култура ќе се одржи премиерата на краткометражниот филм “Благословена”, на режисерката Милиана Ленак. Филмот е чешко-македонска ко-продукција, а како продуценти се јавуваат  филмската академија ФАМУ од Прага, и Квазар Филм од Скопје. Филмот е сниман во Прага, на чешки јазик и во него настапуваат реномираните актери Јана Козубкова, Јакуб Готвалд, Хонза Хајек, Даниела Залешкова и Даниела Ворачкова. Дел од актерската екипа [...]

2 11, 2016

Програма на 10. Издание на МТФ „СкупиФестивал“ 2016

By | 2016-11-02T14:14:17+00:00 02/11/2016|Култура|

Десетотто јубилејно издание на Меѓународниот  Театарски Фестивал „СкупиФестивал“ ќе се одржи од 3 до 9 ноември 2016 година, во просториите на Младинскиот Културен Центар - Скопје. Од 3 ноември публиката ќе има можност да проследи седум претстави кои ќе се изведуваат на сцената во Сала Фросина - МКЦ. Програмата содржи претстави кои варираат од светски класици до современи авторски проекти. Фестивалот ќе биде отворен со безвременската италијанска комедија „Слуга на двајца господари“ на Карло Голдо [...]

4 10, 2013

„Белата ноќ“ утревечер ќе го затвори Камениот мост

By | 2013-10-04T12:51:23+00:00 04/10/2013|Култура|

Утревечер од 20.30 до 22 часот, Камениот мост ќе биде затворен, поради „Бела ноќ“, манифестација која по деветти пат традиционално се одржува во Скопје. Мостот за минувачите ќе биде затворен од техничко- безбедносни причини. Во рамките на богатите културно уметнички содржини ќе се одржи и спектакуларно музичко – пиротехничко шоу на плоштадот Македонија од светската атракција Commandos Percu, кратко наречено „Bombs per minute“. [custom_frame_center][/custom_frame_center] Изво:  www.novatv.mk Дату [...]

23 04, 2013

1800 денари комплет карти за “Офф-фест”

By | 2013-04-23T13:54:03+00:00 23/04/2013|Култура, Македонија, Музика|

Популарната индиска ситаристка Анушка Шанкар ќе го отвори Фестивалот на 1 јуни во Универзалната сала. Илјада и осумстотини денари чини комплетот билети за сите вечери за 12  издание на " Офф-фест", кој ќе трае од 1 до 6 јуни, во организација на Скопскиот џез фестивал. Картата за концертот на популарната индиска ситаристка Анушка Шанкар и нејзиниот актуелен рага-фламенко проект "Травелер", што ќе го отвори Фестивалот на 1 јуни во Универзалната сала, чини 800 денари, односно 1000 денари за место в [...]

11 04, 2013

Модна недела и во Скопје Сити Мол

By | 2013-04-11T14:11:18+00:00 11/04/2013|Култура, Македонија|

Како продолжение на „Fashion Weekend 2013“ од 11-ти до 13-ти април, во Скопје Сити Мол ќе се одржи првиот “Ready to wear” fashion weekend во Македонија со почеток од 20:00 часот. Оваа манифестација претставува сосема поинакво модно случување кое има за цел да прерасне во традиција на прослава на уличната мода. Во текот на трите дена од 11-ти до 13-ти април, со почеток од 20:00 часот ќе се претстават преку 20 светски модни брендови од трговскиот центар со најновите колекции од сезоната пролет/лет [...]

8 03, 2013

Почнува Танц со ѕвездите

By | 2013-03-08T15:24:31+00:00 08/03/2013|Култура|

Tанц со ѕвездите премиерно ќе започне да се прикажува од 8.03.2013, на првиот канал на Македонската телевизија. Првиот дел од епизодата каде што ќе видиме 5 парови ќе се емитува во петок во 20:45 часот, а вториот дел каде ќе ги видиме останатите 5 парови ќе се емитува во сабота во истиот термин. Танцовите двојки се подготвени да заблескаат во нивното препознатливо светло на дрвениот под за танцување во новото студио на МТВ, досега најголемо од ваков тип во земјава. Гламурозните костими во кои ќе [...]

21 02, 2013

Шопинг како најубава мелодија

By | 2013-02-21T15:03:20+00:00 21/02/2013|Култура|

Таа е девојка со многу таленти. Една е од ретките која умее да води дијалози со величествената харфа. Професорка во нижото и средно музичко училиште каде секојдневно ги учи децата и ја поттикнува нивната љубов кон овој прекрасен инструмент. Многумина ја паметат и по нејзината извонредна Менка во филмот „Сенки" на Милчо Манчевски. Спонтана и природна, себеси се изразува низ разновидните облици на современата уметност. Расположена и насмеана, таква ја запознавме во Ѕкорје Сity Маll додека правеше [...]

4 02, 2013

Билетите За „Златна Бубамара” Веќе Во Продажба

By | 2013-02-04T14:13:24+00:00 04/02/2013|Култура|

Манифестацијата „Златна бубамара на популарноста", која оваа година ќе се одржи на 21 февруари, секогаш буди голем интерес. Сите заинтересирани да ја проследат годинешната забава со познатите личности можат да ги купат билетите од денеска, од 14 часот на билетарницата во Универзална сала. Цената изнесува 1.000 денари. Од штабот на „Златна бубамара" велат дека во изминатите 10 години, билетите се продавале за 3 часа. Тие додаваат дека големиот интерес од оваа манифестација, која годинава го носи [...]