Македонија

/Македонија
29 12, 2023

Фото вест: Одбројуваме заедно, бидете дел од најдобриот дочек за Нова Година на Плоштад Македонија

By | 2023-12-29T12:35:22+00:00 29/12/2023|Македонија, Музика|

Скопје, 29.12.2023 – Веќе неколку денови по ред, најдобрата забава се случува во центарот на Скопје, на Плоштад Македонија. Благодарение на богатата празнична програма што ја подготви раководството на Комора на музичка индустрија, првите четири фестивалски вечери поминаа во одлична атмосфера и од ден на ден новогодишната еуфорија е сѐ поголема, а публиката побројна. 300 деца на сцената и двојно повеќе во публика, со гласен детски џагор и искрени насмевки започна вчерашната забава. Настапите на Е [...]

28 12, 2023

Почестете ги своите најблиски и дозволете им Новата година да ја започнат со БОНУС-CASHBACK

By | 2023-12-28T12:22:38+00:00 28/12/2023|Банки, Македонија|

Скопје, 28.12.2023 – Празниците се можеби најубавиот потсетник, којшто дава поттик за поголем број на подароци и изненадувања во зимската сезона. Финансиските подароци се она, што најмногу ги радува младите, бидејќи придонесуваат за нивна финансиска независност, а и можност за самостојно раководење со сопствените средства. Шпаркасе Банка, на студентите корисници на „Vibe-on“ пакетот за млади, им обезбеди можност Новата година да ја започнат со одличен вајб, а воедно да добијат дополнителен прил [...]

16 03, 2021

Прв онлајн регистар на е-трговци, проверете каде купувате

By | 2021-03-16T10:46:52+00:00 16/03/2021|Информатичка технологија, Македонија, Маркетинг|

Онлајн регистар на е-трговци креираше Асоцијацијата за е-трговија на Македонија АЕТМ во рамки на бесплатната едукативна веб платформа ecommerce4all.mk. Преку регистарот купувачите имаат можност лесно да проверат пред да направат нарачка дали се работи за регистирана онлајн продавница. Изработен е во соработка со петте банки кои што нудат е-трговија.  Целта, како што велат од АЕТМ, е да ја зголеми информираноста на купувачите и нивната заштита, да им овозможи лесно да направат разлика помеѓу реги [...]

21 11, 2019

Samsung и Војна на ѕвездите ќе ги израдуваат своите фанови со уникатно издание на Note10+

By | 2019-11-21T12:07:16+00:00 21/11/2019|Македонија, Телекомуникации|

Соединување на две познати галаксии Samsung и Војна на ѕвездите ќе ги израдуваат своите фанови со уникатно издание на Note10+ Во пресрет на продолжението на легендарното филмско остварување, Војна на ѕвездите: Подемот на Скајвокер, чија премиера е закажана за во декември оваа година, компанијата Samsung Electronics го претстави специјалното издание на Galaxy Note10+ моделот. Преку соработката со продукциската куќа Lucasfilm и изданието кое содржи специјално дизајниран телефон, маска, значка за [...]

24 09, 2018

Мобилна апликација за комуникација со општина Карпош

By | 2018-09-25T11:34:37+00:00 24/09/2018|Информатичка технологија, Македонија|

Општина Карпош ќе биде меѓу единствените локални самоуправи која ќе има мобилна апликација, достапна за корисниците на IOS и Android, за пријавување на проблеми, давање на препораки и идејни решенија на територија на Карпош. Апликацијата ќе биде достапна од октомври, а е подготвена од страна на организацијата Блинк 42 – 21 чии претставници денеска одржаа презентација за функционирање на апликацијата, пред претседателот на Совет, Андреј Манолев, како и пред дел од членовите на Советот. На овој н [...]

25 12, 2017

Еден тон, за насмевки милион

By | 2017-12-25T10:34:14+00:00 25/12/2017|Македонија|

Од недела, 24 декември, Македонската Филхармонија, како општествено одговорна институција, со поддршка на МРДНИ СО ПРСТ започнува серија мали новогодишни концерти под името „Еден тон, за насмевки милион“ во неколку домови за стари лица и домови за деца без родители, со цел музиката дополнително да придонесе за новогодишниот дух и расположение во овие домови.           „Еден тон, за насмевки милион“ е прва активност од овој тип на Македонската Филхармонија, која ќе им овозможи на жителите на спом [...]

25 12, 2017

Новогодишни пакетчиња од срце

By | 2017-12-25T10:28:56+00:00 25/12/2017|Македонија|

Од недела, 24 декември до вторник 26 декември, купувачите во најголемите маркети на Тинекс и Веро ќе можат да донираат подароци за новогодишни пакетчиња и да се вклучат во големата акција на Здружението „Љубезност“ со поддршка на Мрдни со прст, чија цел е повеќе од 2.000 „Новогодишни пакетчиња од срце“ да стигнат до децата од социјално загрозени семејства.  Купувачите во Веро Тафталиџе,  Веро Џамбо, Тинекс Раде Кончар или Тинекс Ѓорче Петров, во недела, понеделник или вторник (24, 25 или 26 деке [...]

29 03, 2016

“Скопско”: Да го направиме понеделникот петок…

By | 2016-03-29T09:14:08+00:00 29/03/2016|Македонија, Маркетинг|

СКОПСКО, секогаш автентичен и свој, со најновата ТВ реклама уште еднаш го отсликува нашето секојдневие, гледајќи низ позитивна призма полна оптимизам за убавите нешта околу нас. Приказната во ТВ рекламата ни ја раскажува еден од најпознатите македонски актери, Никола Ристановски. Енергичен и позитивен, Ристановски движејќи се низ различни секојдневни ситуации ги повикува луѓето да застанат за момент и да уживаат во животот, да уживаат во секојдневните моменти и да ги претворат во утрешни спомени [...]

24 12, 2014

На промоцијата на најпосакуваниот календар за 2015

By | 2014-12-24T14:47:07+00:00 24/12/2014|Македонија|

[custom_frame_left][/custom_frame_left] Пелистерка со донација од 1 милион денари за клиниките во Скопје, Тетово и Битола  Македонската компанија за вода и безалкохолни пијалоци, Пелистерка, денеска и официјално го промовираше петтиот, традиционален календар како симбиоза на убавите жени од Македонија и бенефитите на водата. Сензуалноста на водителката Маријана Станојковска и пеачките Аделина Тахири и Тамара Тодевска, се доминантни на страниците на најпосакуваниот календар во државата. Фотографи [...]

30 10, 2014

Авон Македонија донира 15.000 долари за кампањата за борба против ракот на дојка

By | 2014-10-30T14:49:12+00:00 30/10/2014|Козметика, Македонија|

Компанијата Авон Македонија за здружението „Борка – за секој нов ден" донираше 15.000 долари за продолжување на традицијата и одржување на постоечкиот СОС број 0800 55 777 и за отворање на нова мобилна СОС линија 075 22 88 99. Новата СОС линија е достапна седум дена во неделата од 9 до 21.00 ч. Со новата донација ќе се реализираат и нови едукации на жените за самопреглед, и тоа во општините во Македонија каде е евидентирана највисока стапка на смртност од овој вид карцином. На единствената беспл [...]