Маркетинг

/Маркетинг
16 03, 2021

Прв онлајн регистар на е-трговци, проверете каде купувате

By | 2021-03-16T10:46:52+00:00 16/03/2021|Информатичка технологија, Македонија, Маркетинг|

Онлајн регистар на е-трговци креираше Асоцијацијата за е-трговија на Македонија АЕТМ во рамки на бесплатната едукативна веб платформа ecommerce4all.mk. Преку регистарот купувачите имаат можност лесно да проверат пред да направат нарачка дали се работи за регистирана онлајн продавница. Изработен е во соработка со петте банки кои што нудат е-трговија.  Целта, како што велат од АЕТМ, е да ја зголеми информираноста на купувачите и нивната заштита, да им овозможи лесно да направат разлика помеѓу реги [...]

8 02, 2019

Oрганизацијата Супербрендс ги претстави Супербрендовите во Македонија за 2017/2018 година

By | 2019-02-08T09:41:38+00:00 08/02/2019|Маркетинг|

Свеченото доделување на признанијата Супербрендс во Македонија се одржа во четврток, 7 февруари, во просториите на хотел Александар палас, Скопје. Повеќе од 100 гости од светот на бизнисот, маркетингот, медиумите и естрадата, како и претставници на организацијата Супербрендс, присуствуваа на оваа единствена прослава на брендингот. Пазарните марки кои ја добија престижната титула Супербренд Македонија 2017/18, примија признание за извонредниот успех. Свеченото доделување на дипломи, го заокружува [...]

9 01, 2019

Годишна КВАНТИТАТИВНА И АВЕ анализа за компаниите

By | 2019-01-09T10:40:54+00:00 09/01/2019|Маркетинг|

Годишните анализи се приказ за присутноста на компаниите во медиумите во изминатата година. КВАНТИТАТИВНАТА анализа е приказ за тоа колку објави имало во медиумите во печатените медиуми, колку на телевизија, колку на интернет; и во кои медиуми. АВЕ анализата овозможува приказ за вредноста на објавите, кога ПР-от и медиумската застапеност ја третираме како класичен маркетинг. AVE е англиска кратенка за AVERTISING VALUE EQUIVALENCY. Тоа е метод кој служи за споредување на цената на огласниот прост [...]

9 01, 2017

Сите трикови на најдобриот Growth Hacking инструктор од Европа – Brainster работилница

By | 2017-05-17T12:35:38+00:00 09/01/2017|Маркетинг|

Сакате да дознаете што е growth hacking? Дали е алтернатива за маркетинг? Дали е само за оптимизација на девизен курс? Што е со API-јата? Дали е легален? Дали е само за кодери? Дали е техника или состојба на умот? Како ексклузивен инструктор од странство за Brainster кој е еден од најбрзо растечките Македонски стартапи, го имаме Howard Kingston еден од најдобрите growth hacker-и од Европа , кој со неговото долгогодишно искуство ќе ви пренесе реални и практични техники преку “Вовед во Growth Hack [...]

29 03, 2016

“Скопско”: Да го направиме понеделникот петок…

By | 2016-03-29T09:14:08+00:00 29/03/2016|Македонија, Маркетинг|

СКОПСКО, секогаш автентичен и свој, со најновата ТВ реклама уште еднаш го отсликува нашето секојдневие, гледајќи низ позитивна призма полна оптимизам за убавите нешта околу нас. Приказната во ТВ рекламата ни ја раскажува еден од најпознатите македонски актери, Никола Ристановски. Енергичен и позитивен, Ристановски движејќи се низ различни секојдневни ситуации ги повикува луѓето да застанат за момент и да уживаат во животот, да уживаат во секојдневните моменти и да ги претворат во утрешни спомени [...]

24 03, 2015

Македонци заработуваат по 25 долари дневно гледајќи реклами пред компјутер

By | 2015-03-24T15:32:38+00:00 24/03/2015|Маркетинг|

Македонци заработуваат гледајќи реклами пред компјутер. „Бухбери“, „Необух“, „Југетпрофит“, „Инадсбух“- низата имиња што на прва можеби изгледаат чудно, но с` поголем број граѓани  сигурно веднаш препознаваат за што станува збор. Сите овие се интернет-страници преку кои може да се заработи со седење пред компјутер и едноставно кликање и гледање (најчесто реклами). Појавата што во светот стана масовна пред повеќе години, и кај нас се практикува од поодамна. Но сега, сведочат линковите на социјалн [...]

20 03, 2015

Иднината на глобалните медиски трендови

By | 2015-03-20T15:19:18+00:00 20/03/2015|Маркетинг|

(СВЕТ) – Интернационалната ABC организација (IFABC) во текот на 2014 година спровела глобално истражување со кое биле опфатени глобалните трендови во однос на “конзумирањето на медиумите“, промените во однос на однесувањето на читателите и прогнозата за инвестициите во огласување во пооделните видови медиуми. Покрај локалните ABC канцеларии во ова истражување своја поддршка и insight дадоа и повеќе агенции (GroupM, MEC Global, Glaxo Smith Kline, Unilever, AE Media, Zenith Worldwide, Maxus Global [...]

24 09, 2014

„McCann“ Белград најуспешна агенција во регионот

By | 2014-09-24T13:22:45+00:00 24/09/2014|Маркетинг|

Агенцијата “McCann” Белград е прогласена за најдобра агенција во регионот на фестивалот на рекламни кампањи  „BalCannes“ кој се одржува во рамките на Викенд Медиа фестивалот во Ровињ. „McCann“ Белград е прогласена за агенција на годината врз основа на изборот на специјализираниот портал за огласување „Media Marketing” едногласно поддржан од страна на жирито на фестивалот „BalCannes“ составено од претставници на специјализирани медиуми од Србија, Хрватска, Словенија, Босна и Херцеговина и Македон [...]

16 01, 2014

Сите предности на Стратешкиот маркетинг

By | 2014-01-16T16:20:28+00:00 16/01/2014|Маркетинг|

Д-р Димитрис Николаидис, директор на оделот за Бизнис администрација и економија и г-дин Крис Лиасидис, академски директор на Постдипломските студии по Бизнис администрација и економија и двајцата професори наСИТИ Колеџ, Меѓународниот факултет на Универзитетот Шефилд, зборуваат за програмата Стратешки Маркетинг - што опфаќа, за кој профили е наменета, принципите и предностите, квалитетот на наставната програма, и предностите со кои идните дипломци ќе се стекнат. Следното викенд предавање во прог [...]