Маркети

/Маркети
20 11, 2012

Нов супермаркет од синџирот „ДОН“ во Охрид

By | 2012-11-20T12:25:51+00:00 20/11/2012|Маркети|

Денеска во Охрид беше отворен нови супер маркет од ланецот маркети на компанијата „Дон“, извести локалниот портал „ohridpress.com.“ Новиот двокатен продажен објект е со површина од околу 900 метри квадратни. На приземјето се наоѓаат прехранбените производи и другите производи за домаќинство, а на горниот кат се произиводите од пластика, играчки, кујнски прибор, хартија, училиштен прибор, постелнина и слично. Во моментов ова е најголемиот маркет во Охрид, кој има и сопствен паркинг за триесетина [...]

31 10, 2012

Квалитетот на Услугите под Лупата на Сворт Рисрч

By | 2012-10-31T01:42:30+00:00 31/10/2012|Автомобили, Банки, Маркети, Телекомуникации|

Агенцијата Свот Рисрч спроведе годишно истражување за квалитетот на услугите. Банките и автосалоните се подобруваат. Телекомуникациските оператори го влошуваат своите услуги, а најголемо унапредување има кај големопродажните вештини на вработените во супер маркетите. Чести се ситуациите кога во некои од супермаркетите, а особено во продавниците за техничка опрема  купувачите не можат да ги лоцираат вработените. До информација тешко доаѓаат дури и кога ќе го најдат продавачот бидејќи тој е обично [...]

29 10, 2012

Како Супермаркетите Прават Зависници од Нас

By | 2012-10-29T03:32:33+00:00 29/10/2012|Маркети|

Иако во моментот кога на каса во супермаркетот плаќаме за намирниците сме уверени дека сите производи кои се во количката ни се потребни  во реалноста тоа често не е така. Некогаш поради истекот на рокот на траење на производите или неможноста се да консумираме  ја фрламе храната и со тоа фрламе пари. Можеби тоа на неделна основа изгледа безопасно, но ако се замислиме дека на годишна основа така може да се фрлат пари во вредност на еден помал телевизор, време е да се направи промена. Супермаркет [...]

29 10, 2012

Ги Нема во Оптек Ама ги Има на Сметките – 50 Дени

By | 2012-10-29T02:38:34+00:00 29/10/2012|Маркети|

Половина денар неможе да не направи сиромашни но на некои фирми може да им донесе дополнителен приход. Често ги има на сметките, но реално никој не ги враќа како кусур. Па така заокружена сметка дел од маркетите годишно имаат заработка плус. Кој е најдобриот начин да не бидеме оштетени. Ви вратиле ли некогаш 50 дени во продавница? Не, секогаш е заокружена цената во штета на граѓанинот. За струја тоа ги гледам 50 дени. И тие стално ми ги наплаќаат. Секогаш заокружуваат тие во нивна цел, а не во м [...]

15 10, 2012

Карфур се Служи со Измами!

By | 2012-10-15T05:49:38+00:00 15/10/2012|Маркети|

Само што се појави на македонскиот пазар, а Карфур почна со измами. Имено, во рамките на Сити мол работи маркетот кој беше најавен како дел од познатиот француски ланец маркети, познат под името Карфур. Маркетот кој работи под тоа име не е дел од францускиот трговски ланец, а логото, називот Карфур го користи само привремено додека не се пробие на македонскиот пазар. Сопственик на маркетот е грчката компанија Маринопулос која ги купи Карфур маркетите во Грција откако оваа француска фирма реши да [...]

28 09, 2012

Веро во Тафталиџе Реновиран по Светски Стандарди

By | 2012-09-28T06:10:14+00:00 28/09/2012|Маркети|

Во петок официјално ќе започне со работа проширениот и реновираниот простор на маркетот Веро во Тафталиџе. На вкупен простор од 2700 метри квадратни, од сега купувачите на едно од своите омилени места за пазарење ќе можат да уживаат во новиот подновен и проширен Веро маркет. Тој е сега е подобро организиран, пофункционален попрегледен и поголем за дополнителни 700 метри. Новиот простор има за цел купувањето да го направи уште попријатно и полесно за потрошувачите, и да ги задоволи највисоките св [...]

26 09, 2012

Маркет и Катна Гаража на Местото на Бит-Пазар

By | 2012-09-26T06:23:54+00:00 26/09/2012|Маркети|

Проблемот со нехигиената околу Бит-пазар, продажбата на картонски кутии на тротоарите, постојаните расправии оо полицијата и со инспекцијата, остануваат секојдневие во овој реон се до изградбата на модерен затворен пазар. А на такво нешто ќе се почека се до усвојување на урбанистичкиот план „Мавровка" од Општината Чаир каде што не прецизираат кога точно планот со ова нацртрешение ќе се најде на дневен ред на седница на Советот. Од „Скопски пазар" велат дека се подготвени за реализација на оваа и [...]

13 09, 2012

Цел Балкан на шопинг во Скопје

By | 2012-09-13T11:44:39+00:00 13/09/2012|Економија, Маркети|

Се смета дека новиот трговски центар ќе биде главен мотор на економијата во градот, бидејќи ќе се отворат 2.000 работни места. Објектот ќе биде со вупна површина од 90.000 квадратни метри "Сити мол" се отвора на 4 октомври. Најголемиот трговски центар „Скопје сити мол" се отвора на 4 октомври. Во тек се завршните работи на објектот, со вкупна површина од 90.000 квадратни метри. Во трговскиот е предвидено да има 150 бренда-закупци, од кои 40 се интернационални што првпат влегуваат во земјава, а н [...]

29 08, 2012

Ако има Фискални, ќе Нема Ценкање на Пазарите

By | 2012-08-29T05:23:10+00:00 29/08/2012|Маркети|

Групацијата за пазари при Стопанската комора на Македонија ќе му предложи на Министерството за економија при носењето на новиот Закон за трговија на зелените пазари да се внесат искуствата од соседните земји, а да се изземат од обврската за регистрација на случајните продавачи кои само десетина дена ги продаваат своите сезонски вишоци на производи на зелените пазари. За утврдување на состојбите на зелените пазари во околните земји како предуслов за креирање на законската рамка во Македонија, раб [...]

24 08, 2012

Донација од „Тинекс” за Македонците во Гора

By | 2012-08-24T07:36:22+00:00 24/08/2012|Маркети|

Компанијата „Тинекс" обезбеди донација во прехранбени продукти и пари за Македонците кои живеат во областа Гора во Косово. Донацијата се состои од шест тони или над 1.000 пакети со прехранбени продукти, како што се масло за јадење, шеќер, ориз, грав, тестенини, кафе и средства за лична хигиена, во вредност од околу 500.000 денари. Дополнително се обезбедени и 100.000 денари како поддршка на активностите на македонската заедница во Гора. Пакетите ќе бидат дистрибуирани до социјално најранливите с [...]