Музика

/Музика
29 12, 2023

Фото вест: Одбројуваме заедно, бидете дел од најдобриот дочек за Нова Година на Плоштад Македонија

By | 2023-12-29T12:35:22+00:00 29/12/2023|Македонија, Музика|

Скопје, 29.12.2023 – Веќе неколку денови по ред, најдобрата забава се случува во центарот на Скопје, на Плоштад Македонија. Благодарение на богатата празнична програма што ја подготви раководството на Комора на музичка индустрија, првите четири фестивалски вечери поминаа во одлична атмосфера и од ден на ден новогодишната еуфорија е сѐ поголема, а публиката побројна. 300 деца на сцената и двојно повеќе во публика, со гласен детски џагор и искрени насмевки започна вчерашната забава. Настапите на Е [...]

23 04, 2013

1800 денари комплет карти за “Офф-фест”

By | 2013-04-23T13:54:03+00:00 23/04/2013|Култура, Македонија, Музика|

Популарната индиска ситаристка Анушка Шанкар ќе го отвори Фестивалот на 1 јуни во Универзалната сала. Илјада и осумстотини денари чини комплетот билети за сите вечери за 12  издание на " Офф-фест", кој ќе трае од 1 до 6 јуни, во организација на Скопскиот џез фестивал. Картата за концертот на популарната индиска ситаристка Анушка Шанкар и нејзиниот актуелен рага-фламенко проект "Травелер", што ќе го отвори Фестивалот на 1 јуни во Универзалната сала, чини 800 денари, односно 1000 денари за место в [...]

5 06, 2012

Корчагинци Со Мјузикл Пред Скопската Публика

By | 2012-06-05T10:40:50+00:00 05/06/2012|Култура, Македонија, Музика|

Мјузиклот „Кревет" на театарската дружина на средношколците од гимназијата „Раде Јовчески Корчагин" на Фестивалот за аматерска драма во Кочани, беше еден од најзабележителните претстави и заедно со аплаузот и овациите од публиката, ја освои престижната награда од жирито за најмасовна, колективна игра. Во театарскиот перформанс, скопската публика ќе има можност да ужива вечерва од 20 часот во Универзалната сала. Ова е навистина голема награда за нашите ученици, но и за наставниците и доказ дека с [...]

31 05, 2012

“Оф-фест” Почнува Со “Афрокубан ол старс”

By | 2012-05-31T08:57:13+00:00 31/05/2012|Македонија, Музика|

Хуан де Маркос Гонзалес, еден од највлијателните кубански музичари, во придружба на популарниот „оркестар „Афрокубан ол старс", в петок во „Универзална сала" ќе го отвори 11 издание на „Оф-фест". За почеток, на 1 јуни во „Универзална сала" ќе ја чуеме најголемата ѕвезда на годинашниот „Оф-фест", Хуан де Маркос Гонзалес, најголемата кубанска музичка ѕвезда во изминатите 20-30 години, во придружба на популарниот оркестар „Афрокубан ол старс" - вели Оливер Белопета, директорот на фе-стивалот, најав [...]

29 05, 2012

Наскоро – Оф Фест

By | 2012-05-29T13:21:01+00:00 29/05/2012|Музика|

Од 1 ви до 5 јуни домашната публика ќе ужива со миксот на оригиналност сервиран од единаесеттиот по ред Оф фест, во организација на Скопскиот џез фестивал. Ќе видиме изведби на светски ѕверки, сплотени во колаж – уникатно, како што знае да ги спакува култниот фестивал. Идејата е да се донесат звучни, но не извикани имиња, за да дојдат вистинските уживачи во оригиналниот ритам и звук. Костадин Шурбановски Шурбе зборува што едвај чека да чуе, од позиција на посетител, а не организатор. Оф фест 201 [...]

28 05, 2012

Вечерва Концерт На Заз

By | 2012-05-28T12:45:58+00:00 28/05/2012|Македонија, Музика|

Македонските обожаватели на Заз конечно ќе ја остварат долгоочекуваната концертна средба со најпопуларната нова пејачка во светот. Заз, интерконтиненталниот музички феномен од парискиот Монмартр, првпат доаѓа во Скопје на концертот што ќе се одржи вечерва во „Универзална сала". Младата пејачка со уникатна харизма и со вонсериски пејачки способности за мошне кратко време стана популарна. Очекувано беше брзото темпо на продажбата на билетите за нејзиниот концерт кај нас, кој рече десетина дена е ц [...]