Нафтени деривати

/Нафтени деривати
10 01, 2013

Распродадени 11 Проценти од Капиталот на Окта

By | 2013-01-10T07:40:13+00:00 10/01/2013|Нафтени деривати|

Фондот за пензиско и инвалидско осигурување вчера по незначителни цени го продаде својот капитал во рафинеријата „Окта" Станува збор за 11 проценти од вкупниот капитал на оваа компанија. На првиот ден од трите предвидени јавни берзански аукција, на кои освен во „Окта" ПИОМ продава акции и во други компании, се распродаде сето понудено од рафинеријата. За оваа компанија практично имаше и најголем интерес. Не се соопштува кој е купувачот на акциите, иако не се исклучува да бидат и повеќе инвестито [...]

21 12, 2012

Старите Дизелаши Асли Муштерии на Пумпаши

By | 2012-12-21T12:06:23+00:00 21/12/2012|Нафтени деривати|

Андреја Јосифовски од "Макпетрол" потврдува дека драстично е намалена потрошувачката на бензините, бидејќи речиси 99% од увезените половни возила главно користат дизел наместо бензин. Од 2009 година до сега во земјава се увезени 114.578 половни автомобили. Доколку нивната просечна иена е околу 3.000 евра, тоа значи дека речиси 350 милиони евра се дадени за купување на овие возила. Економската криза за 10% до 15% ја намали потрошувачката на моторниот бензин во Македонија. Од „Макпетрол", најголем [...]

11 09, 2012

Бензините Поевтини за Два, а Дизелот за Еден Денар

By | 2012-09-11T02:58:34+00:00 11/09/2012|Нафтени деривати|

Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за два денара, а дизелот за еден денар. Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, новата цена на „еуросупер БС95" изнесува 86,50 денари за еден литар, „еуросуперот БС98" ќе се продава за 88 денари, „еуродизелот" за 73,50 денари, а екстралесното масло за домаќинство за 62 денари за еден литар. Се намалува и малопродажната цена на мазутот и сега изнесува 46,138 денари за еден килограм. Просечната цена на сурова нафта на светскиот пазар во [...]

31 07, 2012

Бензините поскапуваат за два, а дизелот за три денари по литар

By | 2012-07-31T11:38:34+00:00 31/07/2012|Економија, Нафтени деривати|

Бензините да поскапат за два денара, а дизел-горивата за три денари по литар, одлучи вчера Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Од полноќ, новата цена на еуросупер БС-95 изнесува 82,5 денари за литар, а еуросупер БС-98 се продава за 84 денари за литар. Еуродизелот (Д-Е В) отсега ќе чини 71,5 денар, а екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) 60 денари за литар. Со одлуката на РКЕ, за 2,5 денари се зголемува и малопродажната цена на мазутот М-1 НС, кој сега ќе се продава за 45 денари за к [...]

25 07, 2012

Во ОКТА пуштен во употреба дренажен канал за подземни води

By | 2012-07-25T15:49:32+00:00 25/07/2012|Економија, Нафтени деривати|

Во рафинеријата ОКТА денеска официјално беше пуштен во функција подземниот дренажен канал со должина од 600 метри до населеното место Бујковци и ОКТА со кој се регулира нивото на подземните води. Со инвестиција од над 80 илјади евра е завршен подземниот дренажен канал со кој се регулира нивото на подземните води, се зафаќаат, одведуваат и евентуално прочистуваат пред да се влејат во Сува Река. Со тоа се спречува можноста од поплавување на имотите и домаќинствата во Бујковци. Истовремено, доколку [...]

17 07, 2012

Бензинот Поскапува за 5 Денари

By | 2012-07-17T07:51:39+00:00 17/07/2012|Нафтени деривати|

Цената на нафтените деривати се зголемува во просек за 6,8 проценти. Регулаторната комисија за енергетика одлучи бензинот да поскапи за пет денари за еден литар, додека дизелот за четири денари. Од вчера, новата цена на „еуросупер БС95" изнесува 80,50 денари за еден литар, а еден литар „еуросупер БС98" чини 82 денари. Новата повисока цена на „еуродизелот" изнесува 68,50 денари за еден литар, а екстралесното масло за домаќинство чини 57 денари. Малопродажната цена на мазутот М-1 се зголемува за 3 [...]

3 07, 2012

„Стројтранс гас” ќе го Гради Гасоводот до Неготино

By | 2012-07-03T03:55:06+00:00 03/07/2012|Нафтени деривати|

Руската компанија „Стројтранс гас" и Македонски енергетски ресурси (МЕР) вчера во рамките на Меѓувладината македонско руска комисија потпишаа меморандум за соработка, кој е првиот сериозен чекор кон изградба на националната гасоводна мрежа во земјава. Договорот треба да се потпише најдоцна за неколку месеци, по што ќе почнат и работите на терен. Ова претставува круна на напорите што досега ги вложивме во фамките на Меѓувладината комисија и Спогодбата за регулирање на клириншкиот долг на Русија к [...]

21 06, 2012

Нови Инвестиции на „Лукоил” во Македонија

By | 2012-06-21T13:47:37+00:00 21/06/2012|Економија, Нафтени деривати|

Рускиот нафтен гигант „Лукоил”, кој повеќе години е застапен на нашиот пазар, планира да ја зголеми инвестицијата во државата. Оваа вест денеска му била соопштена на премиерот Никола Груевски, на средбата со директорот на компанијата „Лукоил” во Санкт Петербург. Премиерот Груевски потенцирал дека Владата на Македонија е подготвена да даде целосна поддршка на реализација на плановите на руската компанија. [custom_frame_center][/custom_frame_center] Извор: www.plusinfo.mk Датум на Објава: 21.06.20 [...]

18 06, 2012

Од Вечерва Горивата Поевтинуват

By | 2012-06-18T15:28:42+00:00 18/06/2012|Нафтени деривати|

Бензините од полноќ поевтинуваат за 3,5 денари, а дизел горивата за 3 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 78, а на ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе биде 80 денари за литар. ЕУРОДИЗЕЛОТ (Д-Е V) ќе се продава за 67,50, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 56 денари за литар. За 2,47 денари поевтинува и мазутот, и ќе чини 42,378 денари за килограм. Со одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, рафинериските цен [...]

18 06, 2012

Гасификација на Македонија до 2017 Година

By | 2012-06-18T06:08:35+00:00 18/06/2012|Нафтени деривати|

Министерството за транспорт отвори јавен повик во функција на имплементирање на овој особено важен проект што ќе има влијание врз социјалната околина. До 2017 година РМ треба да добие 5 делници за пренос на гас со вкупна должина од 233 километри. Ова е предвидено со проектот за гасификација на државава, а во соработка со Европската Банка за обнова и развој. Од таму министерството за транспорт и врски објавува јавна покана за заинтересираните во насока на анализа на овој голем проект од аспект на [...]