Телекомуникации

/Телекомуникации
25 12, 2013

АЕК догодина планира да потроши над 11 милиони евра

By | 2013-12-25T13:57:23+00:00 25/12/2013|Информатичка технологија, Телекомуникации|

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) идната година планира да потроши вкупно 11,2 милиони евра. Вкупните проектирани приходи на регулаторот на се за 0,31% помали од приходите предвидени за годинава. Најголем дел од средствата, или 9,4 милиони евра, АЕК ќе добие како надоместоци за користење на радиофрекфенции, додека останатите приходи ги добива како надоместоци за надзор на пазарот на електронски комуникации, за користење на доделени броеви и серии на броеви, од камати, судски такси како [...]

23 09, 2013

Првични слики од Android 4.4 KitKat

By | 2013-09-23T16:00:25+00:00 23/09/2013|Информатичка технологија, Телекомуникации|

Благодарение на податоците од Google уште од почетокот на Септември знаеме дека дефинитивно Android 4.4 KitKat е на пат да излезе во пошироката јавност. Очекувајќи ги новите функции кои што треба да се најдат во новиот оперативен систем, компанијата 9to5Google успеа да подготви неколку слики од промените на корисничкиот интерфејс што ќе ги има следната верзија на Android. Неофицијалните слики покажуваат дека новата верзија ќе содржи посветли бои низ целиот кориснички интерфејс, наместо сини икон [...]

29 08, 2013

“073“ ќе заѕвони за неколку недели – „Албафоне“ го пролонгира стартот со работа

By | 2013-08-29T15:27:07+00:00 29/08/2013|Телекомуникации|

Компанијата „Албафоне“, која треба да работи на македонскиот телекомуникациски пазар како четврти мобилен оператор, денеска соопшти дека го пролонгира стартот со работа до завршување на почнатите интерконекциски преговори. - „Албафоне“ ги заврши сите планирани активности за почнување со работа на македонскиот пазар на телекомуникациски услуги.  Како што најавивме, завршена е исклучително голема работа со цел да се обезбеди квалитетна понуда и покриеност на целата територија од државата, а пред с [...]

2 07, 2013

„Албафон” четврти мобилен оператор

By | 2013-07-02T15:08:19+00:00 02/07/2013|Економија, Телекомуникации|

„Албафон" е новиот четврти мобилен оператор во земјава, кој ќе почне со работа од август и ќе го има префиксот 073. Ќе работи како виртуелен оператор, а ќе ја користи мрежата на „Оне". Според Ардијан Хоџа, извршен директор на „Албафон", за поче-ток ќе пуштат 50 илјади броја низ пет илјади продажбени места во земјава, а Агенцијата за елекгрон-ски комуникации им доделила еден милион мобилни телефонски броја. Тој најави конкурентски па-кети и поевтини услуги со кои ќе се обидат да привлечат голем б [...]

23 04, 2013

Маркетинг шпионажа

By | 2013-04-23T14:44:32+00:00 23/04/2013|Информатичка технологија, Телекомуникации|

Лоша вест за параноиците, ама денешнава технологија може да ве бомбардира со реклами зошто знае точно каква личност сте, колку ви е длабок џебот и од која болест патите. Во Американската канцеларија за патенти и брендови пристигнало барање за патентирање на уред за кабловска телевизија кој го детектира амбиентот во кој се наоѓа гледачот за време на емитувањето на реклами. Уредот е опремен со камери и микрофони и ги приспособува рекламите во зависност од тоа дали се галите со партнерот (реклами з [...]

15 04, 2013

Гугл: Одлучете што ќе биде со вашите податоци по вашата смрт

By | 2013-04-15T14:21:57+00:00 15/04/2013|Информатичка технологија, Телекомуникации|

Американската компанија „Гугл“ ќе им овозможи на своите корисници да донесат одлука што ќе се случи со нивните податоци по смртта или по одреден период неактивност на Интернет. Гугл е првата компанија која почна да се занимава со ова чувствително прашање. Новата апликација се однесува на електронската пошта, социјалната мрежа Гугл плус, ЈуТјуб, размената на фотографии Пикаса и Блогер. Корисниците на овие апликации ќе можат да одберат податоците после одредено време да им се избришат или да ги пр [...]

24 01, 2013

Како ќе изгледаат првите “Firefox” телефони

By | 2013-01-24T13:34:12+00:00 24/01/2013|Информатичка технологија, Телекомуникации|

„Mozilla Firefox“ ги објави деталите за првите паметни телефони кои ќе работат на „Firefox“ оперативен систем. Уредите ќе ги произведува малата шпанска компанија „Geeksphone“. Платформата е заснована на програмскиот јазик HTML5 и наводно, на креаторите на софтверот им нуди поголема „слобода“ од другите. Но, оваа платформа ќе се соочи со жестока конкуренција на системи која наскоро доаѓа: „Blackberry 10“, „Ubuntu“, „Tiyen“ и „Sailfish“ до крајот на 2013 година исто така ќе ги претстават своите па [...]

15 01, 2013

Ќе излезе ли утре ФБ телефон?

By | 2013-01-15T12:45:21+00:00 15/01/2013|Телекомуникации|

Фејсбук за во вторник најави прес конференција, за која дури испрати и покани, што е реткост за оваа компанија. Набрзо се појавија и гласините дека е можно да го претстават сопствениот паметен телефон. Доколку го претстават телефонот, за кој претходно се споменуваше соработка со HTC, прашањето е кој оперативен систем ќе го користат. "TechCrunch" пишува дека најверојатна опција би била Андроид, кој им овозможува пристап до голем број апликации. Бидејќи од компанијата претходно зборуваа дека не пл [...]

19 12, 2012

Вип со Оригинален Веб Сајт

By | 2012-12-19T10:19:14+00:00 19/12/2012|Телекомуникации|

Вип оператор лансираше нова корпоративна веб страница која е многу полесна за користење. Промената доаѓа само неколку дена откако корпоративниот интернетски сајт на Вип оператор беше прогласен за еден од најдобрите комуникациски решенија на глобалната мрежа во својата категорија во Македонија. Новата веб страница внесува нова свежина во комуникација на Вип со корисниците, но и со целокупната јавност во Македонија и глобално. Таа ги содржи основните одлики и филозофија на брендот, но истовремено [...]

19 12, 2012

Два Милиони „Ајфони” Продадени за Еден Викенд во Кина

By | 2012-12-19T10:13:47+00:00 19/12/2012|Телекомуникации|

Генералниот директор на „Епл“, Тим Кук, изјави дека преку продажбата со интернет лотарија, неговата компанија успеала да ги порази локалните „дилери“ кои купуваат телефони и потоа ги препродаваат и воедно информатичката компанија „Епл“ да оствари нови рекорди за продажба на најновиот телефон „ајфон 5“ и тоа во Кина. Кинескиот мобилен оператор „Кина јуником“ имал 300.000 нарачки за претплатнички договори уште пред да биде лансиран „ајфон 5“ во Кина, со што компанијата го соборила рекордот за прод [...]