Туризам

/Туризам
3 12, 2012

Со Турска Бања и со Финска Сауна во Поход на Странски Гости

By | 2012-12-03T11:54:28+00:00 03/12/2012|Туризам|

Странските туристи што ја посетуваат Македонија ги бараат сите задоволства што ги нудат и интернационалните хотели, па затоа домашните хотелиери почнаа да воведуваат различни видови сауни и масажи. Домашните хотелиери почнаа да препознаваат можност за поголема заработка со вклучување на спа и велнес услугите покрај стандардните и добро познати туристички понуди, па различни видови сауни и масажи се повеќе се нудат во домашните туристички објекти. Наташа Шапковска,директорка на струмичкиот хотел [...]

19 11, 2012

Наградно Патување во Прага по Промотивна Цена!?

By | 2012-11-19T09:26:19+00:00 19/11/2012|Туризам|

Добивате понуда за наградно патување во Прага по промотивна цена. Уплаќате но ниту ќе ја видите Прага ниту пак парите назад. Туристичката агенција Јупитер пак успеа да измами уште една група граѓани. Платиле за викенд во Прага, а останаа дома. Граѓаните кои резервираа патување преку туристичката агенција Јупитер се повторно измамени. Ниту заминаа на наградниот викенд, ниту пак си ги добија парите назад. На 01.11 во 13 часот ни се јавија телефонски дека патувањето е одложено поради тоа што парнот [...]

16 11, 2012

Аеродром на Вода за да се Привлечат што Повеќе Туристи

By | 2012-11-16T11:34:48+00:00 16/11/2012|Авиосообраќај, Туризам|

Доколку има интерес и Владата најде стратешки партнер за проектот хидроаеродром ќе бидат запазени сите европски и еколошки стандарди. Целта е привлекување што поголем број туристи.[custom_frame_right][/custom_frame_right] Тоа го изјави денеска министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, кометирајќи ги реакциите за проектот хидроаеродром, за којшто вчера Министерството за транспорт и врски распиша повик за покажување интерес од компаниите. - Сакам да истакнам дека воопшто не се работи за изг [...]

8 11, 2012

Европски пари за Широк сокак

By | 2012-11-08T16:15:16+00:00 08/11/2012|Македонија, Туризам|

Обновувањето на една фасада во старата битолска чаршија, хортикултурното уредување и осветлувањето на споменичната целина kjе завршат до 2014 година во рамките на партнерскиот проекг на седум земји од Југоисточна Европа за зајакнување на културното наследство преку планирање на животната средина и менаџмент, наречен „Шерплан". За оваа намена се одобрени 124 илјади евра од фондовите на Европската унија. Покрај нашата земја, во мрежата на институции што соработуваат за подобро и поефикасно менаџир [...]

28 09, 2012

„ЕТЦ-Травел“ и „Фибула“ Најуспешните во Турзмот Оваа Година

By | 2012-09-28T06:31:55+00:00 28/09/2012|Туризам|

[custom_frame_right][/custom_frame_right] Туристичките агенции „ЕТЦ-Травел“ и „Фибула“, скопските хотели „Хамбург“ и „Холидеј ин“ и струшкиот „Макпетрол“ се прогласени за најуспешни во туристичкиот сектор за годинава. Тие денеска добија признанија од Министерството за економија за најдобри постигнувања во туристичко-угостителскиот сектор, по повод Светскиот ден на туризмот. Најуспешни туристички настани за 2012 година се „Галичка свадба“, „Звуците на чаршијата“ и „Пивофест“. Министерот за економ [...]

4 09, 2012

Берово СПА Дестинација на Балканот

By | 2012-09-04T04:00:51+00:00 04/09/2012|Туризам|

Берово добитник на награда најбрзо развиена СПА дестинација. Меѓународната жири - комисија воодушевена од Берово на Балканските СПА награди. Берово СПА дестинација на Балканот. Во конкуренција од познатите СПА дестинации од Грција, Бугарија, Србија, Романија, Берово од Македонија со својата питома природа и со традицијата обогатена со современите форми на туризмот,  ја воодушеви  меѓународната жири - комисија од првата манифестација за Балкански СПА награди што викендов се одржа во Ќустендил сос [...]

29 08, 2012

Претставници на Кемпински во Скопје – Ќе се Гради ли Луксузен Хотел?

By | 2012-08-29T05:14:11+00:00 29/08/2012|Економија, Туризам|

[custom_frame_left][/custom_frame_left] Дали хотелскиот бренд Кемпински ќе гради хотели во Македонија. Од реномираниот хотелски синџир биле заинтересирани да изградат хотели во Скопје и во Охрид. Нивни претставници се во земјава со цел да ги разгледаат условите за инвестирање по што ќе ја донесат одлуката. Европскиот хотелски бренд Кемпински доаѓа во Македонија. Високи претставници утре и во четврток во Скопје и Охрид ќе ги разгледаат можностите за изградба на луксузни хотели со 5 ѕвезди. Тие ќе [...]

27 08, 2012

Секој Ресторан не Може да Биде Меана

By | 2012-08-27T04:36:11+00:00 27/08/2012|Туризам|

Проширување на листата со угостителски објекти за исхрана со нов објект-национален ресторан-меана, задолжително ангажирање домашен туристички водич од страна на странски тур-оператор кој носи туристи во Македонија, како и категоризација за куќите во руралните средини кои издаваат соби за туристи се дел од новите измени на законите за туристичка и угостителска дејност, со кои се даваат нови можности и поголем квалитет на услугите. Според портпаролот на Владата, Александар Ѓорѓиев, за да добие уго [...]

16 08, 2012

Дојран има Лековита Кал, ама Нема Плажи!

By | 2012-08-16T13:34:40+00:00 16/08/2012|Туризам|

[custom_frame_left][/custom_frame_left] Концесионерите и граѓаните да бидат совесни и да преземат мерки Дојран да не го загуби сјајот, кој со многу труд на општината последните три години успеавме да го вратиме и со помош на европски и владини инвестиции, а кој пред тоа десет години беше замрен токму поради еколошката катастрофа. Поволната клима и ниските температури се причина што веќе неколку години по ред Дојран е полн со туристи. Тоа го покажуваат и бројките според кои ова лето до сега Дојра [...]

14 08, 2012

Владата Одвои 2,5 Милиони Евра за Директна Поддршка на Туризмот

By | 2012-08-14T11:58:55+00:00 14/08/2012|Туризам|

[custom_frame_left][/custom_frame_left] Владата следната година ќе го стимулира развојот на туризмот со три милиони евра од што очекува девизен прилив од над 200 милиони евра, како и поголем број на туристи. Владниот портпарол Александар Ѓорѓиев денеска на прес-конференција информира дека Владата усвоила Програма за туристичка промоција на Македонија и поддршка на туризмот за 2013 година за чие финансирање се обезбедени 2,5 милиони евра, јави Миа. Тој износ е повисок за 1,5 милиони евра  во одно [...]