PressClipping

/PressClipping

About PressClipping

This author has not yet filled in any details.
So far PressClipping has created 756 blog entries.
29 12, 2023

Фото вест: Одбројуваме заедно, бидете дел од најдобриот дочек за Нова Година на Плоштад Македонија

By | 2023-12-29T12:35:22+00:00 29/12/2023|Македонија, Музика|

Скопје, 29.12.2023 – Веќе неколку денови по ред, најдобрата забава се случува во центарот на Скопје, на Плоштад Македонија. Благодарение на богатата празнична програма што ја подготви раководството на Комора на музичка индустрија, првите четири фестивалски вечери поминаа во одлична атмосфера и од ден на ден новогодишната еуфорија е сѐ поголема, а публиката побројна. 300 деца на сцената и двојно повеќе во публика, со гласен детски џагор и искрени насмевки започна вчерашната забава. Настапите на Е [...]

28 12, 2023

Почестете ги своите најблиски и дозволете им Новата година да ја започнат со БОНУС-CASHBACK

By | 2023-12-28T12:22:38+00:00 28/12/2023|Банки, Македонија|

Скопје, 28.12.2023 – Празниците се можеби најубавиот потсетник, којшто дава поттик за поголем број на подароци и изненадувања во зимската сезона. Финансиските подароци се она, што најмногу ги радува младите, бидејќи придонесуваат за нивна финансиска независност, а и можност за самостојно раководење со сопствените средства. Шпаркасе Банка, на студентите корисници на „Vibe-on“ пакетот за млади, им обезбеди можност Новата година да ја започнат со одличен вајб, а воедно да добијат дополнителен прил [...]

16 03, 2021

Прв онлајн регистар на е-трговци, проверете каде купувате

By | 2021-03-16T10:46:52+00:00 16/03/2021|Информатичка технологија, Македонија, Маркетинг|

Онлајн регистар на е-трговци креираше Асоцијацијата за е-трговија на Македонија АЕТМ во рамки на бесплатната едукативна веб платформа ecommerce4all.mk. Преку регистарот купувачите имаат можност лесно да проверат пред да направат нарачка дали се работи за регистирана онлајн продавница. Изработен е во соработка со петте банки кои што нудат е-трговија.  Целта, како што велат од АЕТМ, е да ја зголеми информираноста на купувачите и нивната заштита, да им овозможи лесно да направат разлика помеѓу реги [...]

21 11, 2019

Samsung и Војна на ѕвездите ќе ги израдуваат своите фанови со уникатно издание на Note10+

By | 2019-11-21T12:07:16+00:00 21/11/2019|Македонија, Телекомуникации|

Соединување на две познати галаксии Samsung и Војна на ѕвездите ќе ги израдуваат своите фанови со уникатно издание на Note10+ Во пресрет на продолжението на легендарното филмско остварување, Војна на ѕвездите: Подемот на Скајвокер, чија премиера е закажана за во декември оваа година, компанијата Samsung Electronics го претстави специјалното издание на Galaxy Note10+ моделот. Преку соработката со продукциската куќа Lucasfilm и изданието кое содржи специјално дизајниран телефон, маска, значка за [...]

8 02, 2019

Oрганизацијата Супербрендс ги претстави Супербрендовите во Македонија за 2017/2018 година

By | 2019-02-08T09:41:38+00:00 08/02/2019|Маркетинг|

Свеченото доделување на признанијата Супербрендс во Македонија се одржа во четврток, 7 февруари, во просториите на хотел Александар палас, Скопје. Повеќе од 100 гости од светот на бизнисот, маркетингот, медиумите и естрадата, како и претставници на организацијата Супербрендс, присуствуваа на оваа единствена прослава на брендингот. Пазарните марки кои ја добија престижната титула Супербренд Македонија 2017/18, примија признание за извонредниот успех. Свеченото доделување на дипломи, го заокружува [...]

9 01, 2019

Годишна КВАНТИТАТИВНА И АВЕ анализа за компаниите

By | 2019-01-09T10:40:54+00:00 09/01/2019|Маркетинг|

Годишните анализи се приказ за присутноста на компаниите во медиумите во изминатата година. КВАНТИТАТИВНАТА анализа е приказ за тоа колку објави имало во медиумите во печатените медиуми, колку на телевизија, колку на интернет; и во кои медиуми. АВЕ анализата овозможува приказ за вредноста на објавите, кога ПР-от и медиумската застапеност ја третираме како класичен маркетинг. AVE е англиска кратенка за AVERTISING VALUE EQUIVALENCY. Тоа е метод кој служи за споредување на цената на огласниот прост [...]

8 01, 2019

Општина Карпош и Богоев лидери во двонасочна и отворена комуникација

By | 2019-01-08T12:53:59+00:00 08/01/2019|Uncategorized|

Анализата за активноста на градоначалниците на социјалните мрежи покажува дека Општина Карпош и градоначалникот Стефан Богоев, во изминатата 2018 година биле единствените кои биле активни на сите online платформи. Ова подразбира дека локалната самоуправа и градоначалникот Богоев за своите активности постојано ги информирале граѓаните преку социјалните мрежи: Facebook, Twitter и Instagram, како и преку официјалната веб страна и e – mail адреси. Исто така, тоа што Карпош и нејзиниот градоначалник [...]

3 10, 2018

Тркалезна маса со Чивнинг стипендисти од регионот

By | 2018-10-03T12:50:29+00:00 03/10/2018|Образование|

Асоцијацијата на Чивнинг Стипендисти во Македонија (МЦАА) со поддршка од Програмскиот Фонд за Чивнинг Алумни (CAFF) организира Тркалезна маса со Чивнинг стипендисти од регионот (Албанија, Босна и Херцеговина, Србија, Косово, Црна Гора и Бугарија) со фокус на перспективите за Западен Балкан по Лондонскиот Самит. - Датум: 6ти Октомври - Време: 10:00 - Локација: Национална Универзитетска Библиотека св.Климент Охридски Во склоп на настанот насловен "Western Balkans beyond the London Summit" ќе има д [...]

24 09, 2018

Мобилна апликација за комуникација со општина Карпош

By | 2018-09-25T11:34:37+00:00 24/09/2018|Информатичка технологија, Македонија|

Општина Карпош ќе биде меѓу единствените локални самоуправи која ќе има мобилна апликација, достапна за корисниците на IOS и Android, за пријавување на проблеми, давање на препораки и идејни решенија на територија на Карпош. Апликацијата ќе биде достапна од октомври, а е подготвена од страна на организацијата Блинк 42 – 21 чии претставници денеска одржаа презентација за функционирање на апликацијата, пред претседателот на Совет, Андреј Манолев, како и пред дел од членовите на Советот. На овој н [...]

14 09, 2018

Првиот TEDxSkopjeSalon – Каква е иднината на транспортот?

By | 2018-09-14T11:12:25+00:00 14/09/2018|Економија, Информатичка технологија|

Зголемената популација во големите градови е еден од предизвиците на процесите на планирање и управување на градовите. Несомнено, еден од најзначајните предизвиците во таканаречените “мега градови” е транспортот, предизвик кој придонесува до значителни штети кои водат кон здравствени проблеми и недостаток на економски развој. Дополнително, во последните години, во Македонија се забележува раст во потрошувачката енергија од транспорт, од 24% во 2012 на 32,5% во 2015 година, од кој најдоминантен [...]